נבחרת ישראל בכדורגל, ארכיון
הפיגוע סוכל, הנבחרת ניצחה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

שני אזרחי קוסובו הודו היום (רביעי) בתכנון מתקפת טרור שהתכוונו לבצע במהלך משחק כדורגל בין נבחרת ישראל לאלבניה בנובמבר אשתקד. ימים ספורים לפני המשחק עצרה משטרת אלבניה 19 חשודים שהרכיבו תא טרור מטעם ארגון דאעש ותכננו לבצע במקביל לפיגוע במשחק באלבניה גם מתקפה נוספת על אדמת קוסובו השכנה. נגד תשעה מהם הוגשו כתבי אישום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התובע הכללי של אלבניה אמר כי חלק מהנאשמים ניהלו קשרים עם לאבדרים מוהחרי, שכינה את עצמו "מפקד האלבנים בסוריה ועירק" ושהורה לחברי החוליה לבצע את המתקפה. לדברי המשטרה, מוהחרי נהרג בחודש יוני השנה. "אני מודה באשמה", אמר קנאן פלקאג', אחד הנאשמים, במהלך המשפט. הרשויות באלבניה האשימו אותו בהכנת חומרי חבלה אחרי שהמשטרה מצאה בביתו חצי קילו של חומרי נפץ. הנאשם השני, בסארט פשי, גם כן הודה באשמה.

נאשם אחר שצפוי לעמוד למשפט החזיק במרתפו 283 גרם חומרי נפץ מתוצרת ביתית. מדובר באותו חומר נפץ ששימש את חוליית המחבלים בפיגועי הטרור בפריז ובריסל במרס 2016 ושאותר בזירות פיגועים שונים שסוכלו ברחבי אירופה מאז שנת 2007.

כך סוכלה המתקפה נגד נבחרת ישראל

לטענת משטרת אלבניה, בחודש שקדם למשחק הנבחרת במסגרת מוקדמות מונדיאל 2018, דווח על שורת התרעות ולבסוף הוחלט להזיזו משיקולים ביטחוניים. במקביל, המשטרה בקוסובו טענה כי מדובר היה בתכנית גדולה יותר שנועדה לגרום לנפגעים רבים - וסוכלה ממש ברגע האחרון, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל אצל הרשויות.

המשטרה פשטה אז על בתי החשודים ואיתרה מכשירי נפץ, כלי נשק וציוד אלקטרוני מתוחכם. כמו כן, נמצא בבתים "חומר דתי וספרות שנכתבה על ידי אנשים בעלי אידיאולוגיה קיצונית". התא בקוסובו היה בקשר עם גורמים במדינות שכנות, בהן בין השאר אלבניה: מנהיגי התא היו בקשר עם בכירים בדאע"ש הממוקמים בסוריה. "היו להם מטרות ברורות ותכנית מתקפה מסודרת", הסבירו אז הרשויות.

בשל החשש לפיגוע במהלך המשחק פנתה התאחדות הכדורגל של אלבניה לפיפ"א בבקשה להעתיק את המשחק לאצטדיון אלבסן הסמוך לבירה טירנה. פיפ"א אישרה את המהלך וגם ההתאחדות הישראלית נתנה את הסכמתה. ישראל ניצחה במשחק בתוצאה 3-0.