אירן במסר למערב (צילום: רויטרס, חדשות)
לקראת פיצוץ אמריקני-אירני? | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ האירני מוחמד ג'אווד זריף מבהיר היום (רביעי) כי ארצו תגיב בחריפות לכל מהלך של ארצות הברית נגד הסכם הגרעין - כך אמר לפרלמנט האירני, על פי אחד הנוכחים שצוטט בתקשורת המקומית. "הוא הדגיש כי אם האמריקנים ינקטו בכל צעד נגד ההסכם, אירן תשיב להם בצורה חמורה אף יותר", סיפר חבר הפרלמנט שאבז חסנפור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חבר פרלמנט נוסף, ביירוז נמאטי, אמר כי השר אף התייחס לפעולות ספציפיות שטראמפ והקונגרס עלולים לנקוט בנושא. עם זאת, סירב לפרט בדיוק מהם הצעדים שפירט זריף. זריף הוסיף כי שאר מדינות אירופה ימשיכו לתמוך בהסכם, ללא קשר לפעולות האמריקניות.

מדובר בהמשך המתקפה האירנית נגד ארה"ב סביב סוגיית הסכם הגרעין, ממנו צפוי לסגת טראמפ בהמשך השבוע. דובר הצבא האירני אמר אתמול כי איום של טראמפ על אירן יוביל לתגובה אירנית ש"תלמד אותם לקחים חדשים". לדבריו, "נראה שממשל טראמפ מבין רק קללות, וזקוק לכמה זעזועים כדי להבין את המשמעות החדשה של כוח בעולם".

לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
זריף. "נגיב בחריפות לצעדים אמריקניים" | צילום: רויטרס, חדשות

דובר הממשלה האירנית הוסיף כי ארה"ב "תצטרף למחנה הטרוריסטים" אם תבחר להגדיר את משמרות המהפכה כארגון טרור. "העולם צריך להיות אסיר תודה למשמרות המהפכה על המאבק בטרוריסטים, במיוחד נגד דעא"ש", אמר מחמד באקר נובאכט במסיבת עיתונאים. "אם תינקט עמדה נגד משמרות המהפכה והן יוגדרו כארגון טרור, האמריקנים יהיו אלו שיוגדרו כחלק ממחנה הטרוריסטים".

הנשיא טראמפ צפוי להודיע במהלך סוף השבוע על מדיניותו מול אירן. "הוא יעשה זאת מאוחר יותר השבוע", אמרה אמש דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס. "הנשיא הגיע להחלטה על אסטרטגיה כוללת מול אירן", אמרה סנדרס בתדרוך לכתבים.

"אם נישאר - זה בגלל ישראל" (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ. יודיע על שינוי מדיניות? | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר השבוע טען בכיר בממשלו של טראמפ שהנשיא עומד להגיד לראשונה בתפקיד - שאירן לא ממלאת את חלקה ושההסכם לא משרת את האינטרסים של ארה"ב. מדובר בהכרזה שעשויה לחדש את הסנקציות ואולי לפורר את ההסכם.

אך לדברי נשיא אירן רוחני, נשיא ארצות הברית פשוט לא יכול לבטל את ההסכם שנחתם ב-2015. "במו"מ על הגרעין וההסכם, הגענו לסוגיות והקלות שאי אפשר לסגת מהם, איש לא יכול לסגת מהם", אמר הנשיא האירני שמאיים לבודד את ארה"ב אם לא תעמוד בתנאי ההסכם. אפילו לא הנשיא טראמפ שטען מספר פעמים בעבר כי ההסכם "מביך" וכי הוא "ההסכם הגרוע ביותר מעולם".