כבר שלושה ימים נאבקים כוחות הכיבוי וההצלה בגל השריפות הענק שפוקד את קליפורניה, ואמש (רביעי) הודיעו הרשויות כי מספר ההרוגים עלה ל-21 בני אדם. "מדובר באחת השריפות ההרסניות ביותר בהיסטוריה של קליפורניה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מדובר באירוע קריטי וקטסטרופלי", אמר גורם בכיר בשטח. יותר מ-8,000 כבאים פועלים במספר מוקדים יום וליל בניסיון להשתלט על הלהבות שהובילו לפינויים של יותר מ-20 אלף תושבים מבתיהם.

נזקים עצומים בשריפה (צילום: רויטרס)
נזקים עצומים בשריפה | צילום: רויטרס
כמאתיים נעדרים, קליפורניה (צילום: SKY NEWS)
21 הרוגים ויותר מ-180 פצועים | צילום: SKY NEWS

יותר מ-180 בני אדם נפצעו עד כה כתוצאה מהשריפות המשתוללות ו-670 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים. מאות בתים ומבנים נהרסו כליל, כשרוחות חזקות רק מוסיפות ללבות את האש.

"ההרס הוא עצום", אמר השריף של אחד המחוזות שנפגעו. "לרוב האזורים אנחנו אפילו לא מצליחים להגיע, כך שאנו צופים שמספר ההרוגים רק יגדל".

בית עולה באש, צפון קליפורניה (צילום: SKY NEWS)
אלפי תושבים פונו מבתיהם | צילום: SKY NEWS

במקביל מתפרסמים גם סיפוריהם האישיים של הנספים. קריסטינה האנסון בת ה-28 היא נכה בכיסא גלגלים שחיה בדירה בסמוך לאביה והוכרזה אתמול כנעדרת. היום הודיעה משפחתה כי היא נספתה בשריפה. עוד בין ההרוגים גם בני הזוג צ'ארלס ריפלי בן ה-100 ורעייתו שרה בת ה-98. השניים היו נשואים 75 שנה ונספו יחד בביתם שעלה באש. "השכונה בה גרו הייתה בין הראשונות להיפגע", סיפר בנם.

"הבציר של 2017 ייזכר בעיקר בזכות האש"

השריפות שפרצו במספר מוקדים ברחבי המדינה גרמו נזק גם לאחד מענפיה המוכרים של המדינה - גפני הענבים. אליסון קרו, המייצרת יין בעמק נאפה, סיפרה שקיבלה הוראה להתפנות מהשטח. "רבע מחברי מגדלי הגפנים קיבלו הוראה להתפנות", סיפרה. "יש לי חברים שנלחמים בלהבות רחוק מהעיר - בהרים. זה מפחיד, אני מרגישה מוקפת".

קרו סיפרה כי שני שלישים משטחי הגידול נפגעו מהשריפות. "היין לא חשוב כעת, האנשים חשובים", אמרה. "הבציר של 2017 ייזכר בעיקר בזכות האש". בריאן אלכסנדר בן ה-34 מסנטה רוזה סיפר שעזר לחלץ את שכנו שנתקע בין הלהבות בדירתו הסמוכה. "לא אוכל לסלוח לעצמי אם מישהו ימות או לא יוכל לקבל עזרה בזמן שאני הייתי יכול להיות שם ולעזור לו", אמר.