שב לפעילות מלאה. נתניהו (צילום: מתוך עמוד היוטיוב של ראש הממשלה)
"מודה לנשיא טראמפ", נתניהו | צילום: מתוך עמוד היוטיוב של ראש הממשלה

ראש הממשלה נתניהו התייחס היום (ראשון) להחלטה של הנשיא טראמפ שלא לאשרר את הסכם הגרעין עם אירן ובירך אותו על ההחלטה. "מודה לנשיא טראמפ על ההחלטה ההיסטורית", אמר נתניהו. "הוא היה יכול להמשיך עם ההסכם הרע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון לרשת "FOX NEWS" אמר ראש הממשלה שאירן היא מדינת הטרור הגדולה ביותר של ימינו. "היא תולה להט"בים, כולאת עיתונאית, מזלזלת בזכויות נשים וממנת טרור". אמר נתניהו. "הם מדקלמים 'מוות לאמריקה ומוות לישראל' כשארצות הברית היא השטן הגדול וישראל היא השטן הקטן".

נתניהו התייחס גם לחוסר שיתוף הפעולה של האירנים והסירוב שלהם לבחינת אתרים חשודים. "אירן לא מאפשרת לכם לבחון אתרי צבא, וובכן, איפה אתם חושבים שהם יחביאו את הגרעין?", שאל נתניהו. "הנשיא אמר בבירור שהוא לא מתכוון להמשיך עם הסכם רע".

נתניהו התייחס למימון הטרור של האירנים ולניסיונותיהם להתבסס על גבול ישראל. "מאז שאירן חתמה על ההסכם היא כמו נמר ששוחרר מהכלוב", אמר. "אם הם יפעלו נגד ישראל, זו תהיה טעות גדולה מאוד".

נתניהו ורוחאני, ארכיון (צילום: קובי גדעון, לע"מ, רויטרס)
נתניהו ורוחאני | צילום: קובי גדעון, לע"מ, רויטרס

ביום שישי האחרון נשא טראמפ נאום דרמטי בו הציג "אסטרטגיה חדשה" כלפי אירן. חרף הפרסומים על נסיגה אפשרית של ארה"ב מהסכם הגרעין - דיווחים שעוררו חשש כבד במערב והובילו לפעילות דיפלומטית אינטנסיבית בנושא - טראמפ לא הודיע על נסיגה מההסכם אלא אמר שהיא לא עמדה ברוחו, קרא לפיקוח הדוק יותר על מתקני הגרעין שבשטחה וביקש לאפשר להטיל סנקציות על משמרות המהפכה.

"אני אמון על ביטחון העם האמריקני", פתח טראמפ את נאומו בחדר התדרוכים בבית הלבן. "ההיסטוריה מראה שככל שהאיום נמשך כך הוא הופך לחמור יותר. לכן כשנכנסתי לבית הלבן הוריתי על שינוי מדיניות והיום אני מודיע על מספר צעדים משמעותיים כתגובה לאיום האירני".

טראמפ התייחס בנאומו למהפכה האסלאמית ב-1979, כינה את המשטר "אכזר" וציין כי הוא זורע מוות, הרס וכאוס בכל רחבי העולם מאז אותה השנה. טראמפ ציין כי המשטר "מעוניין במוות לארה"ב ולישראל" וציין כי הסכם הגרעין שנחתם עמו היה "בין הגרועים של ארה"ב".

נשיא ארה"ב, טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
"אמון על ביטחון האמריקנים", טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

באשר לתכנית הגרעין, האשים טראמפ את אירן כי היא "אינה עומדת ברוח ההסכם", והוסיף כי היא תוכל לחזור ולפתח נשק גרעיני עם תום הפיקוח שאמור להסתיים ב-2025, עשור לאחר החתימה עליו. טראמפ ציין כי ביטול הסנקציות התבצע עוד לפני שאירן הוכיחה כי היא עומדת בתנאי ההסכם והציג מספר צעדים שהממשל שלו מתכוון לבצע נגד טהרן.