חגיגות בקטלוניה לאחר משאל העם
משאל העם, אתמול | צילום: רויטרס

אחרי ש-90% מתושבי חבל קטלוניה בספרד שיצאו להצביע במשאל העם הכריעו לטובת עצמאות, שר המשפטים הספרדי רפאל קטאלה איים היום (שני) כי "ספרד תשתמש בכוחה החוקתי להשהות את האוטונומיה של חבל הארץ אם הפרלמנט האזורי יכריז על עצמאות". נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון קרא לגישור בינלאומי, ואף איים כי "ננקוט בהליכים משפטיים נגד האחראים לאלימות במשאל העם" 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי סעיף 155 של החוקה הספרדית, הממשל המרכזי רשאי להשהות את הכוח האוטונומי של האזור שנמצא בצפון-מזרח המדינה. "נשתמש בכל כובד משקלו של החוק", אמר קטאלה בריאיון לערוץ טלוויזיה בספרד. "חובתנו היא לפתור את הבעיות וכך נעשה, גם אם הדבר יכאב. אם מישהו יכריז על עצמאות, נאמר להם שהם לא יכולים לעשות זאת".

האיום הספרדי הגיע בתגובה למשאל העם בחבל הארץ במהלכו הודיעה ממשלת קטלוניה כי לאחר ספירת יותר מ-40% מהקולות מסתמן רוב מוחץ לטובת היפרדות מספרד - 90% מהמצביעים בחרו בעצמאות. פוג'דמון הכריז: "אזרחי חבל קטלוניה קיבלו את הזכות למדינה עצמאית".

המהומות בקטלוניה
המהומות בקטלוניה | צילום: רויטרס

במהלך ההצבעה במשאל העם אתמול, אותו כינתה מדריד "לא חוקי", פרצו הפגנות אלימות לאחר שספרד פעלה כדי לסכלו וסגרה את ההצבעה ב-92 קלפיות שונות. במהלך העימותים בין כוחות הביטחון לתושבי קטלוניה פונו לפחות 893 בני אדם לבתי החולים.

למרות המהומות שגררו ביקורת בינלאומית רבה, ראש ממשלת ספרד ראחוי שיבח את השוטרים והבהיר: "הם ביצעו את משימתם - לשמור על החוק". אמש טען כי "לא התקיים משאל עם - אנשי קטלוניה הוטעו כדי שיקחו חלק בהצבעה בלתי חוקית". 

עימותים אלימים ברחובות ברצלונה
עימותים אלימים ברחובות ברצלונה | צילום: SKY NEWS

כוחות משטרה גדולים פרצו אתמול לאחד מבתי הספר בברצלונה בו הוצבה תחנת הצבעה, במטרה לעצור את משאל העם. "אנו אנשי שלום, אנחנו לא פוחדים", צעקו המצביעים, שנאלצו להתמודד בתגובה עם דחיפות, בעיטות, ועל פי הדיווחים גם ירי של כדורי גומי לעברם. ראש עיריית ברצלונה אדה קולאו קראה למשטרה להפסיק עם הפעולות נגד "אוכלוסייה חסרת הגנה".

הבוחרים ניסו לעצור את פעולת המשטרה ומהר מאוד התפתחו אירועים אלימים במקום. המשטרה הלאומית הספרדית והמשמר האזרחי השתלטו על חלק מהקלפיות ותחנות ההצבעה, אך המצביעים הקטלונים ניסו לעצור אותם כשניסו לחסום את הכניסות באמצעות שקי מלט.

המשטרה עברה לשימוש בכדורי גומי ואלות כדי לפזר את ההפגנות ומה שהחל כביטוי דמוקרטי - הפך חלקים מהעיר לשדה קרב אלים מאוד. שעות לאחר מכן הודיע משרד הפנים הספרדי כי המשטרה המקומית עצרה 3 מפגינים, בהם נערה צעירה, בגין "אי ציות לחוק ותקיפה".