לאחר האיום בשלילת האוטונומיה של חבל קטלוניה, כינס היום (שבת) ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי את הקבינט לדיון חירום, על מנת להחליט על צעדי הממשלה. בתום הישיבה הודיע ראש הממשלה על מספר צעדים, במטרה לדבריו "לשוב למציאות של חוקיות ושל דו קיום" בספרד. רחוי אמנם לא הודיע על שלילת האוטונומיה הקטלונית, אך הממשל הספרדי פועל לפיזור הפרלמנט הקטלוני ושלילת סמכויותיו בהדרגה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר שאתמול השיגה הממשלה הספרדית את תמיכת האופוזיציה בבית המחוקקים לפזר את הפרלמנט הקטלוני, הודיע היום ראש הממשלה הספרדי כי ידרוש מהסנאט לפטר את נשיא קטלוניה, סגנו ושריו, ולהכריז על בחירות חדשות בקטלוניה בתוך 6 חודשים.

כמו כן הודיע רחוי כי סמכויותיו של הממשל המקומי הקטלוני יועברו לממשל הספרדי המרכזי, אך טען כי לא מדובר בשלילת האוטונומיה של החבל אלא רק ב"ניסיון לרסן את הפרלמנט ולשוב לדו קיום עם תושבי קטלוניה".

הפגנה בעד עצמאות קטלוניה
ארכיון | צילום: רויטרס

"האוטונומיה לא מושעית"

לצורך שלילת הסמכויות תפעיל ממשלת ספרד את סעיף 155 בחוקה הספרדית, שמאפשר לה להשעות או לבטל את האוטונומיה הקטלונית. "היינו חייבים לעשות זאת", הסביר רחוי. "זו לא הייתה כוונתנו, אך אנו מדינה דמוקרטית ואיננו יכולים לקבל מצב בו מתעלמים מהחוק".

"האוטונומיה הקטלונית לא מושעית, וגם לא הממשלה שלהם", הבהיר רחוי. "האנשים שיורחקו מהשלטון הם אלו ששמו את הממשלה הקטלונית מחוץ לחוק ולחוקה". הסנאט הספרדי יכול לבלום את המהלך של רחוי, אך הרוב לו הוא זוכה אמור להבטיח לו הצלחה במשימה. נשיא קטלוניה יכנס הערב מסיבת עיתונאים בה יגיב להתפתחויות.

אתמול הודיעה האופוזיציה כי היא תומכת בחבילה של צעדים חריגים, שיאפשרו להחזיר את השלטון המרכזי לקטלוניה. לטענתם, האיום להתנתקות החבל מספרד עורר חששות באירופה ופגע באמון בכלכלה הרביעית בגודלה ביבשת.

יחזור כשיקבל ערבויות.
יודח? נשיא קטלוניה, קרלס פודג'מון | צילום: רויטרס

"אם לא נלך למו"מ נכריז על עצמאות"

ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי התעקש להשיג את תמיכת האופוזיציה במהלך, מפני שרצה לייצר חזית פוליטית אחידה נגד הממשלה המקומית בקטלוניה. בנוסף, זו תהיה הפעם הראשונה שבה השלטון המרכזי הספרדי יגרום להפלת ממשלה מקומית בארבעה העשורים האחרונים.

רחוי הודיע שלשום כי ממשלתו מתכוונת להפעיל את סעיף 155 לחוקה, המאפשר לה לשלול את מעמדו העצמאי של חבל קטלוניה. רה"מ הספרדי ביצע את המהלך לאחר שהנשיא הקטלוני לא הגיב לדרישתו לסגת מהכרזת העצמאות הסימבולית שבוצעה לאחרונה.

מנגד, נשיא קטלוניה קרלס פודג'מון איים במכתב לרחוי כי אם לא יציע קיום משא ומתן, יכריז על עצמאות חבל הארץ. פודג'מון הכריז שלשום במהלך כינוס של מפלגתו כי אם ספרד תכריז על ביטול האוטונומיה לחבל קטלוניה - הוא יכריז על עצמאות.