תומך בעצמאות קטלוניה, ארכיון
תומך בעצמאות קטלוניה, ארכיון | צילום: רויטרס

הממשלה הספרדית השיגה היום (שישי) את תמיכת האופוזיציה בבית המחוקקים לפזר את הפרלמנט הקטלוני. חלק מההסכמות כוללות את פיזור הממשלה ובחירות חדשות לפרמלנט הקטלוני בינואר הקרוב, במטרה למנוע מהממשלה הקטלונית הנוכחית להכריז על עצמאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האופוזיציה הודיעה כי היא תומכת בחבילה של צעדים חריגים, שיאפשרו להחזיר את השלטון המרכזי לקטלוניה. לטענתם, האיום להתנתקות החבל מספרד עורר חששות באירופה ופגע באמון בכלכלה הרביעית בגודלה ביבשת.

ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי התעקש להשיג את תמיכת האופוזיציה במהלך, מפני שרצה לייצר חזית פוליטית אחידה נגד הממשלה המקומית בקטלוניה. בנוסף, זו תהיה הפעם הראשונה שבה השלטון המרכזי הספרדי יגרום להפלת ממשלה מקומית בארבעה העשורים האחרונים.

ראחוי, ארכיון
ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי | צילום: רויטרס

רחוי הודיע אתמול כי ממשלתו מתכוונת להפעיל את סעיף 155 לחוקה, המאפשר לה לשלול את מעמדו העצמאי של חבל קטלוניה. רה"מ הספרדי ביצע את המהלך לאחר שהנשיא הקטלוני לא הגיב לדרישתו לסגת מהכרזת העצמאות הסימבולית שבוצעה לאחרונה.

מנגד, נשיא קטלוניה קרלס פוד'גמון איים במכתב לראחוי כי אם לא יציע קיום משא ומתן, יכריז על עצמאות חבל הארץ. פודג'מון הכריז שלשום במהלך כינוס של מפלגתו כי אם ספרד תכריז על ביטול האוטונומיה לחבל קטלוניה - הוא יכריז על עצמאות.