הפגנה בעד עצמאות קטלוניה (צילום: רויטרס)
האוטונומיה תבוטל? הפגנות בברצלונה | צילום: רויטרס

יום לאחר הכרזת העצמאות של נשיא קטלוניה, וההשהייה שלה, ראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי החל היום (רביעי) בצעדים ראשונים לקראת שלילת המעמד האוטונומי של החבל בספרד. ראחוי כינס הבוקר את הקבינט הספרדי שהסכים לדרישה שלו לשאול באופן רשמי את הקטלונים אם הכריזו על עצמאותם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השאילתא הרשמית היא השלב הראשון בדרך להפעלת סעיף 155 בחוקה הספרדית. הסעיף מאפשר לממשלה הספרדית לבטל הלכה למעשה את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לחבל קטלוניה ולאפשר לממשלה להשתלט על האזור.

"הקבינט אישר הבוקר לשלוח שאילתה רשמית לממשלה הקטלונית כדי לבדוק האם הכריזה על עצמאות או לא", אמר ראש הממשלה בנאום טלוויזיוני. "התשובה מהנשיא הקטלוני תקבע את האירועים העתידיים".

ראחוי, ארכיון (צילום: רויטרס)
"להציע ביטחון ושקיפות", רחוי | צילום: רויטרס

ראש הממשלה הסביר כי המטרה היא להבטיח את ביטחונם של אזרחי ספרד. "הבקשה, עוד טרם הפעלת האמצעים שהממשלה יכולה להפעיל תחת סעיף 155 לחוקה, מנסה להציע ביטחון ושקיפות כפי שאירוע מהסוג הזה דורש".

"קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה"

נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, ועשרות מחוקקים נוספים חתמו אתמול על מסמך שמכריז על עמצאות קטלוניה, אך השהו לעת עתה את יישומו. "קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה" נכתב בהצהרה שנחתמה על ידי "נציגי קטלוניה".

תומך בעצמאות קטלוניה, ארכיון (צילום: רויטרס)
הפגנה בברצלונה (ארכיון) | צילום: רויטרס

עוד נכתב בהצהרה כי "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית". המחוקקים הקטלונים הוסיפו: "אנו קוראים לממשלה הקטלונית לנקוט בכל האמצעים כדי לאפשר את הכרזת העצמאות הזו".

ארכיון (צילום: רויטרס)
"להכיר בעצמאות" פוג'דמן | צילום: רויטרס

בנאומו שנאם מוקדם יותר אמר פוג'דמן כי הוא משהה את הצהרת העצמאות על מנת לקיים דיאלוג ומשא ומתן עם הממשלה הספרדית. את הנאום הוא פתח בביקורת להתנגשויות האלימות בין אזרחי קטלוניה למשטרה הספרדית.