המזכ"לית אזולאי והשגריר שאמה-הכהן
אודרי אזולאי ושגריר ישראל באונסק"ו | צילום:

כמו בכדורגל - כך במרוץ לראשות אונסק"ו: לידי חדשות 2 Online הגיעה התכתבות הוואטסאפ של הוועד המנהל של הנציגות הישראלית בארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, בה נחשפה הציפייה לבחירתה של המועמדת הצרפתייה אודרי אזולאי, שאכן נבחרה בסופו של דבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהתכתבות שלשום, מעדכן שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן: "הצרפתיה גברה על המצריה ועלתה לסיבוב מכריע ואחרון הערב מול הקטרי על תפקיד מזכ"ל אונסק"ו. ההכרעה רשמית, והתוצאה היא 31-25, ושתי מדינות נמנעו".

דקות לאחר מכן, "מפרשן" אחד הנציגים הישראלים הבכירים כי "ההערכות שתומכי קטר הצביעו בעד הצרפתייה, בהנחה שיהיה לקטר קל יותר מול מדינה מערבית מאשר מול מדינה ערבית". השגריר שאמה הכהן משיב שאכן זה ברור שכך הם פני הדברים, אבל מוסיף: "כלל ברזל בפוליטיקה, כל מי שמבשל תקנון או יריב שהוא מאמין שיתנו לו יתרון לרוב - מצטער על כך".

קבוצת הוואטסאפ של הנציגות הישראלית
קבוצת הוואטסאפ של הנציגות הישראלית | צילום:

לאחר התכתבות זו נערכה פגישה במסדרונות מטה הארגון בין השגריר הישראלי שאמה הכהן לבין המזכ"לית הנבחרת אזולאי, במהלכה היא אמרה לו כי "היא מבינה את הצורך ברפורמות בארגון". בפגישה, חזה בפניה שאמה הכהן כי היא תנצח בשני קולות את המועמד הקטרי.

בהתכתבות בזמן ההצבעה הגורלית, עודכן הצוות הישראלי לאט לאט בתוצאות, החל מ"צרפת מובילה ברגע זה", ובהמשך: "קטר מובילה" והצבעה צמודה מאוד, "27-26 לצרפת", "שוויון מדהים", ולבסוף "צרפת ניצחה, 30-28". התגובות של בכירי הצוות הישראלי מתארות שמבחינתם הייתה זו הצבעה באמת גורלית וחשובה. "לא יאומן" ו"מדהים", כתבו בקבוצת הוואטסאפ.

צרפת ניצחה, 28-30"
צרפת ניצחה, 28-30" | צילום:

מיד לאחר הניצחון של אזולאי, זכרה הצרפתייה את התחזית של שאמה הכהן לפיה תנצח בשני קולות, ושיגרה אליו הודעת טקסט בה כתבה כי היא זקוקה ליכולות הניבוי של ישראל בארגון. יחד עם זאת, גורמים מדיניים מבהירים כי בחירתה של אזולאי לא משנה את ההחלטה הישראלית ללכת אחרי ארה"ב ולפרוש. "אם ממשל טראמפ יחזור בו מכוונתו לפרוש - גם אנחנו לא נפרוש", הסבירו הגורמים, "אבל כרגע לא נראה שיש סיבה לשנות את העמדה".