יחזור כשיקבל ערבויות.
נשיא קטלוניה פוג'ימון | צילום: רויטרס

טלטלה בחבל קטלוניה: על רקע כוונת ממשלת ספרד לשלול את עצמאות האוטונומיה, הנשיא קרלס פוג'דמון הכריז היום (חמישי) על פיזור הפרלמנט ועריכת בחירות בזק ב-20 בדצמבר, אך זמן קצר לאחר מכן הוא חזר בו. לדבריו, העת לא הבשילה לבחירות בזק משום שטרם התקבלו ערבויות מספקות מצד הממשל המרכזי במדריד על הפסקת הצעדים שנועדו לפגוע באוטונימיה הקטלונית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד הוסיף פוג'דמון כי כעת הכול תלוי בפרלמנט הקטלוני שימשיך להתקדם לקראת ההינתקות מספרד לאחר המנדט שקיבל במשאל העם להכרזת עצמאות ב-1 באוקטובר. ההכרזה הנוכחית ממשיכה את הקו התקיף והלוחמני בו נקט הנשיא הקטלוני נגד מדריד. במקביל להכרזת פוג'דמון, אלפי סטודנטים בחבל קטלוניה צעדו לעבר ארמון הפרלמנט הקטלוני כדי להפגין בעד עצמאות.

חגיגות בקטלוניה לאחר משאל העם
משאל העם בקטלוניה | צילום: רויטרס

ביום שלישי השבוע הודיעה ממשלת קטלוניה כי תערער לבית המשפט החוקתי העליון במדינה נגד ההחלטה מצד מדריד להפעיל את סעיף 155 המאפשר פגיעה באוטונומיה של המחוז. בתחילת השבוע החלה ממשלת ספרד לקדם את ההליכים לבחירות חדשות במחוז קטלוניה, על מנת להדיח את ההנהגה שהובילה את משאל העם - ותוך כדי כך גם לפעול לשלילת סמכויות השלטון הקטלוני. במקביל הבהירה הנהגת קטלוניה כי תתנגד "לכל ניסיון מצד מדריד לכפות שלטון באופן ישיר".

בריאיון לרשת BBC קרא שר החוץ הספרדי לעם הקטלוני לדחות את סמכויות הרשויות הקטלוניות - וגם המשטרה המקומית - ברגע בו תכריז מדריד על שלטון חוק ישיר. עוד ציין שר החוץ הספרדי כי המשטרה המקומית "תקבל את סמכויותיה מחדש" תחת שליטת ספרד.