בדרך לעצמאות? מפגינים בקטלוניה
המחאה ברחובות ספרד, אתמול | צילום: רוייטרס

ממשלת ספרד החלה לקדם את ההליכים לבחירות חדשות במחוז קטלוניה, על מנת להדיח את ההנהגה שהובילה את משאל העם - ותוך כדי כך גם לפעול לשלילת סמכויות השלטון הקטלוני. גם היום (ראשון) נמשכת המחאה ברחובות קטלוניה, ואלפים זעקו למען ריבונות וחירות. הנהגת קטלוניה הבהירה כי תתנגד "לכל ניסיון מצד מדריד לכפות שלטון באופן ישיר את האוטונומיה שלנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנגד, שר החוץ הספרדי אלפונסו דסטיס החריף גם הוא את הטון - והעניק הצתה לחיים בקטלוניה תחת שלטון ספרדי. "אנחנו הולכים לבסס את הרשויות שימשלו באופן יומיומי בענייני קטלוניה, בהתאם לחוק הקטלוני ולנורמות המקובלות במחוז".

לדברי שר החוץ הספרדי בריאיון לרשת BBC, הוא קרא לעם הקטלוני לדחות את סמכויות הרשויות הקטלוניות - וגם המשטרה המקומית - ברגע בו תכריז מדריד על שלטון חוק ישיר. עוד ציין שר החוץ הספרדי כי המשטרה המקומית "תקבל את סמכויותיה מחדש" תחת שליטת ספרד.

הפגנות למען עצמאות קטלוניה. ארכיון
"נדחה כל ניסיון להטלת סמכות ממדריד" | צילום: רויטרס

לדברי דסטיס, "בחירות חדשות יביאו איתן מנהיגים חדשים". על מעמד מנהיגי קטלוניה מהרגע בו ספרד תשלוט במחוז אמר שר החוץ הספרדי: "לא תהיה להן סמכות חוקית, אז הם יהיו משולים לקבוצת מורדים שמנסים לכפות את עצמם באופן שרירותי על העם הקטלוני".

עוד הכחיש דסטיס את הדיווחים לפיהם השלטון במדריד ישלח כוחות משטרה רבים כדי לאכוף את החוק: "אנחנו מקווים שהמשטרה המקומית, תחת שליטתנו, תטפל בזה והכל יהיה בסדר".

יחזור כשיקבל ערבויות.
יודח? נשיא קטלוניה, קרלס פודג'מון | צילום: רויטרס

אתמול הודיעה ספרד כי לא תשלול את עצמאות חבל הארץ - אך תפעל, באופן חסר תקדים, לפיזור הפרלמנט הקטלוני ולשלילת סמכויותיו בהדרגה - וגם להדחת הנשיא הקטלוני המכהן. דוברת הפרלמנט הקטלוני הגיבה לדברים: "האמצעים שנוקטת ממשלת ספרד הם ניסיון הפיכה ופגיעה בדמוקרטיה". מקורביו של נשיא קטלוניה קרלס פודג'מון קראו לתומכיו לצאת להפגין, ובמספר מוקדים בקטלוניה - ובראשם בברצלונה - יצאו מאות אלפים לרחובות. 

חלק מהמפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "רוצים חירות, דורשים חירות", "לעזור לקטלוניה" ו"לכבד את רצון העם". נשיא מחוז קטלוניה קרלס פודג'מון לא הכריז בתגובה על עצמאות או בחירות, אך אמר כי צעדי ממשלת ספרד הם "המתקפה הגרועה ביותר" מאז ימי הדיקטטורה של הגנרל פרנקו. "אנשי קטלוניה לא יכולים לקבל את הצעדים עליהם החליטה ממשלת ספרד", הוסיף פודג'מון שקרא לכינוס דחוף של הפרלמנט הקטלוני.