"ההחלטה התבשלה כבר זמן מה". בכיר בממשל (צילום: רויטרס, חדשות)
חיילים בצבא ארה"ב | צילום: רויטרס, חדשות

החל מיום שני הקרוב, יוכלו לראשונה טרנסג'נדרים להתגייס לצבא ארצות הברית. כך נמסר מהפנטגון הלילה (שישי), לאחר שהוחלט שלא לערער על החלטות בית המשפט הפדרלי, שחוסמות את הניסיון של טראמפ למנוע את גיוסם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית המשפט הפדרלי אישר שני ערעורים, המתנגדים לבקשת ממשל טראמפ לבלום את החלטות שהתקבלו בבתי משפט נמוכים יותר, שמהותן לאפשר גיוסם של טרנסג'נדרים. בכיר במשרד המשפטים מסר כי הממשל לא יערער על ההחלטה.
"מחלקת ההגנה הכריזה כי היא עומדת לפרסם מחקר עצמאי בנושא בשבועות הקרובים. לכן במקום לפעול באפיק המשפטי נמתין לתוצאות המחקר", מסר הבכיר.

דוברת הפנטגון, הת'ר באב, מסרה בהצהרה: "כפי שחויבנו על ידי בית המשפט, מחלקת ההגנה ערוכה לקבלת טופסי מועמדות של טרנסג'נדרים לשירות צבאי החל מה-1 בינואר. כל המועמדים חייבים לעמוד בתנאי הסף".

ג'ניפר לוי, עורכת דין מטעם העמותה הלהט"בית GLAD קראה להחלטה לא לערער "חדשות מצוינות". "אני מקווה שזה אומר שהממשל הבין שאין דרך להצדיק איסור מסוג זה, ושזה לא טוב לצבא או למדינה שלנו".

בחודש יולי האחרון הכריז טראמפ כי הוא ימנע מטרנסג'נדרים לשרת בצבא ארה"ב, כשהוא חוזר מהמדיניות של ממשל אובמה כן לאפשר. בזמנו אמר כי הצבא "לא יוכל לעמוד בעלויות הרפואיות הכרוכות בכך". ארבעה שופטים פדרלים ערערו על ההחלטה של טראמפ, בטענה שהיא לא חוקתית.

ממשל אובמה קבע את ה-1 לינואר 2017 כתאריך בו יחל גיוס טרנסג'נדרים לצבא, אך שר ההגנה בממשל טראמפ, ג'יימס מאטיס, דחה את התאריך בשנה. ההחלטה של טראמפ הייתה אמורה לבטל את גיוסם באופן סופי.

זוהי לא ההחלטה הראשונה של טראמפ נגד קהילת הטרנסג'נדרים. באוקטובר קבע הממשל שלו כי החוק האוסר על אפלייה במקום עבודה, לא כולל גם אפלייה של טרנסג'נדרים. בפברואר ביטל את ההחלטה שהתקבלה בתקופת אובמה, לפיה בבתי ספר ציבוריים יוכלו טרנסג'נדרים להשתמש בשירותים המתאימים לזהותם המגדרית.