הפגנות באינדונזיה נגד הכרת טראמפ בירושלים (צילום: רויטרס)
הפגנות באינדונזיה | צילום: רויטרס

המחאות סביב הצהרת טראמפ נמשכות: אלפי בני אדם הפגינו היום (שישי) מול שגרירויות ארה"ב באינדונזיה ומלזיה, מדינות באסיה שמרבית אוכלוסייתן מוסלמית. המפגינים נשאו בין היתר שלטים עליהם נכתב "לשמור על ירושלים מטראמפ" ו-"ירושלים תישאר בירת פלסטין".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנהיגי המדינות הללו הצטרפו לרוב מנהיגי העולם וגינו את ההחלטה של הנשיא טראמפ. "אנחנו עומדים כאן בשם הצדק והאנושות. התכנסנו כאן כדי להגן על אחינו ואחיותינו הפלסטינים. ההחלטה של הנשיא - לא חוקית", אמר אחד ממנהיגי המחאה באינדונזיה.

מחאות התרחשו במדינות מוסלמיות וערביות נוספות בעולם. כ-10,000 בני אדם הפגינו בירדן מחוץ למסגד אל-חוסייני עם תום תפילת יום השישי, ואלפים מחו גם באירן ובטורקיה. עימותים אלימים מקומיים אירעו גם ברחבי הגדה המערבית ובגבול רצועת עזה.

הכרזתו של טראמפ גררה ביקורת רבות במקומות נוספים השבוע בעולם. באיחוד האירופי הבהירו כי המהלך מנוגד לעמדת אירופה ועלול "להחזיר את כולנו אחורה לזמנים קודרים יותר".

במשרד החוץ הרוסי הביעו דאגה מהמהלך והבהירו כי עמדת ארה"ב החדשה "עלולה להחריף את הסכסוף הישראלי-פלסטיני". עוד קראו במוסקווה לשני הצדדים "להפגין איפוק בעת הזו כדי להימנע מהשלכות מסוכנות וחסרות שליטה".

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון כינה את הצהרת טראמפ "לא מועילה" ואמר כי העולם רוצה לראות "הכרזות רציניות מצד טראמפ, שיראה כיצד הוא מתכנן לפתור את הנושאים החשובים בסכסוך במזרח התיכון. אנחנו דבקים בעמדתנו".