חגיגות בקטלוניה לאחר משאל העם
משאל העם בקטלוניה, ארכיון | צילום: רויטרס

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון הכריז היום (רביעי), במהלך כינוס של מפלגתו, כי אם ספרד תכריז על ביטול האוטונומיה לחבל קטלוניה - הוא יכריז על עצמאות, כך מסר גורם בממשלה הקטלונית לסוכנות הידיעות רויטרס. הממשלה במדריד איימה באחרונה שאם קטלוניה לא תחזור בה מהכרזת העצמאות הסמלית שנערכה שבוע שעבר, הם יבטלו את האוטונומיה בתהליך מהיר שייקח 3-5 ימים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני כ-10 ימים הגיב פוג'דמון לאולטימטום שהציב ראש ממשלת ספרד, וביקש לפתוח במשא ומתן שיימשך כ-60 ימים עם הממשלה המרכזית במדריד. המטרה -  למנוע מהממשלה הספרדית להשתמש בסעיף בחוקה שיאפשר לה לבטל את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלונים, לפזר את הממשלה בחבל, להכריז על בחירות חדשות ואף לקחת שליטה על המשטרה המקומית.

יחזור כשיקבל ערבויות.
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון | צילום: רויטרס

במכתב ששיגר פוג'דמון לראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, ציין הנשיא את כוונתו "לקיים דיאלוג" עם מדריד. פוג'דמון סירב לפרט באופן ברור אם הוא צפוי להכריז, בסופו של דבר, על היפרדות של חבל קטלוניה ולהכריז על עצמאות באופן חד-צדדי, חרף ההתנגדות העזה של ממשלת ספרד.

"קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה"

הנשיא פוג'דמון ועשרות מחוקקים נוספים חתמו לפני כשבועיים על מסמך שמכריז על עצמאות קטלוניה, אך השהו את יישומו. "קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה" נכתב בהצהרה שנחתמה על ידי "נציגי קטלוניה". עוד צוין כי "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית".

המחוקקים הקטלונים הוסיפו: "אנו קוראים לממשלה הקטלונית לנקוט בכל האמצעים כדי לאפשר את הכרזת העצמאות הזו". פוג'דמן חזר בנאום שנשא בשבוע שעבר על הודעתו כי הוא משהה את הצהרת העצמאות, וזאת על מנת לקיים דיאלוג ומשא ומתן עם ממשלת ספרד. הנאום נפתח בביקורת על ההתנגשויות האלימות בין אזרחי קטלוניה למשטרה הספרדית.