222 טיסות גירוש בוטלו (צילום: רוייטרס)
222 טיסות גירוש בוטלו | צילום: רוייטרס

סירוב המוני של טייסים גרמנים להשתתף בטיסות בהן מגורשים פליטים מהמדינה הביא לביטול של כ-220 טיסות בחודשים האחרונים - כך מדווח האתר "דויטשה ולה". הנתונים נחשפו על ידי הממשלה בעקבות שאילתא שהגישה מפלגת השמאל "די לינקה", כשהמחאה כוללת טייסים מכמה חברות ובראשן "לופטהנזה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי נתוני הממשלה הגרמנית, 222 טיסות מתוכננות בוטלו מתחילת 2017 בעקבות סירוב של טייסים לקחת חלק בהחזרת פליטים לאפגניסטן. הרשויות בגרמניה מגדירות את אפגניסטן "ארץ בטוחה", למרות שהאלימות והדיכוי נגד האוכלוסיה שם.

כ-85 מסירובי הטיסה הגיעו מחברת התעופה הגרמנית הגדולה "לופטהנזה" ומחברת הבת שלה -"אירוווינגס", בין החודשים ינואר לספטמבר 2017. באחד המקרים, ביצעו כ-40 טייסים צעד מחאתי כשליוו בשדה התעופה של דיסלדורף את המגורשים בדרך למטוס וצעדו בסמוך על המסלול. מרבית הטיסות המבוטלות, כ-140, היו אמורות להמריא מנמל התעופה בעיר פרנקפורט - המרכזי והגדול ביותר בגרמניה.

מטוס הארוך בעולם, לופטהנזה (צילום: יוחאי מוסי)
גרמניה תציע 3000 יורו כתמריץ לעזוב | צילום: יוחאי מוסי

דובר חברת התעופה לופטהנזה מייקל למברטי גיבה את הטייסים שבחרו לא להטיס את הפליטים לארצות המוצא שלהם ואמר כי "ההחלטה לא להטיס נוסע נעשית בסופו של דבר על ידי הטייס על בסיס של כל מקרה לגופו. אם היה לטייס רושם כי בטיחות הטיסה עלולה להיפגע, עליו לסרב להטיס את הנוסע".

לדבריו, טייסי לופטהנזה לפעמים מדברים אישית עם הפליטים לפני הטיסה. באופן כללי, אנשים אלה מטופלים כמו נוסעים רגילים, "אחרי הכל יש להם כרטיס טיסה בתוקף".

עם העלייה במספר הגירושים מגרמניה, בשנה האחרונה, הוכפל מספר הבקשות של פליטים להכיר בהם כמבקשי מקלט לעומת 2016. כלי תקשורת בגרמניה מדווחים כי עלויות הגירוש הגיעו מינואר 2017 עד נובמבר לכ-19 מיליון אירו - עלייה של 7.8 מיליון אירו לעומת השנה הקודמת. על מנת לצמצם את מספר הפניות של מבקשי מקלט ולהאיץ את הגירושים, הממשלה יזמה תכנית שתתחיל בפברואר 2018 ובמסגרתה היא תשלם לפליטים שבקשתם נדחתה כ -3,000 יורו כתמריץ לעזוב את גרמניה.