בתי הספר באירלנד נותרו הבוקר (שני) סגורים ובתי החולים נמצאים בכוננות שיא לקראת הגעתה של הסופה הטרופית "אופליה" - שהייתה עד שעות הלילה סופת הוריקן. לאור העובדה שמדובר בסופה הראשונה שמכה באזור זה של העולם ב-50 השנים האחרונות, התושבים הונחו להישאר בבתיהם. עם זאת, אדם אחד כבר נהרג כתוצאה מהסופה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כוחות החירום באירלנד פועלים ביממה האחרונה מסביב לשעון כדי להכין את מערכות ההגנה לקראת שיטפונות אפשריים ולנסות למזער את הנזקים הצפויים למבנים. אמנם הסופה נחלשה וכבר לא מוגדרת הוריקן, אך היא עדיין נושאת רוחות במהירות של יותר מ-130 קמ"ש, שצפויות להגיע לכל רחבי אירלנד, וויילס ואף לצפון ומערב אנגליה. בנמל התעופה של דבלין בוטלו יותר מ-140 טיסות שיועדו לשעות הצהריים מחשש מהסופה.

"רשמית אופליה כבר כאן", עדכנה ענבל גולדברגר, ישראלית המתגוררת בדבלין בשיחה עם חדשות 2 Online. "יש היערכות חירום המדינה על הרגליים. באירלנד אוהבים לדבר על מזג האוויר, אבל הסופה גורמת למהומה גדולה במיוחד". עוד היא מוסיפה כי הנזק העתידי שהסופה תגרום לו מוערך ב-700 מיליון אירו.

סופת ההוריקן
סופת ההוריקן "אופליה" מראה מהחלל | צילום: CNN

"המדינה במצב חירום: מוסדות החינוך נסגרו, והמסר לאזרחים הוא 'הישארו בבית'. בסופרים יש תורים עצומים, אנשים ממלאים עגלות במים, פחיות שימורים, פנסים וסוללות. גם אני שלחתי את בן זוגי להצטייד בציוד חירום", היא מודה. "אני מקווה שאלו יהיו רק 24 שעות שאחריהן אירלנד חזור להיות רגועה".

"נעשה כל מה שנוכל כדי למנוע פגיעות בנפש בשל הרוחות האלימות שבדרכן אלינו", אמר מתאם כוחות החירום באירלנד, שון הוגאן. "יש לדחות כל פעילות לא הכרחית שנעשית בחוץ. לא צריך להיות בחוץ בזמן הסופה". במקביל, משמר החופים באירלנד פרסם הודעת אזהרה לסקרנים שלא להגיע לקו החוף. "הסלפי הזה לא שווה את החיים שלכם", נכתב בחשבון הטוויטר של משמר החופים.

משמר החופים מזהיר מסלפי קטלני | צילום: משמר החופים הבריטי

השירות המטאורולוגי הבריטי הוציא אזהרה חמורה לסופה, שתכה בשיא העוצמה היום בשעות הצהריים (17:00 שעון ישראל). בשירות טוענים שהסופה עלולה להיות קטלנית, ובכל מקרה צפויה להשבית חלקים גדולים בתחבורה הציבורית, להפיל חלק מרשתות החשמל ולהרוס מבנים ארעיים. הוריקן אמנם לא פגע בבריטניה ב-50 השנים האחרונות, אבל התקשורת בבריטניה משווה בין הסופה שבדרך לסופה שהכתה את בריטניה בדיוק לפני שלושים שנה, ב-1987.