בדרך לסנאט? רוי מור (צילום: רויטרס)
בדרך לסנאט? רוי מור | צילום: רויטרס

מפלה לטראמפ: לאחר יום בחירות מותח וצמוד, ניצח הלילה (רביעי) באופן מפתיע המועמד הדמוקרטי לסנאט באלבמה את המועמד הרפובליקני רוי מור, שהואשם בתקיפה מינית ופדופיליה על ידי 6 נשים. מור זכה לתמיכתו הישירה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אך הפסיד בקלפיות ויעביר את המושב בסנאט לידי הדמוקרטים - בניגוד לכל ההערכות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר ספירת יותר מ-98% מהקלפיות במדינה, המועמד הדמוקרטי המפתיע דאג ג'ונס מוביל בפער קטן עם 49.5% מהקולות. מור, מנגד, זכה ל-48.7% מהקולות בלבד במדינה שנחשבה רפובליקנית באופן מסורתי. הוושינגטון פוסט העריך כי התוצאה לא צפויה להשתנות, ומועמדו של טראמפ יפסיד את הבחירות לסנאט, מה שיצמצם את הרוב הרפובליקני בסנאט לכדי קול אחד בלבד. עם פרסום התוצאות אמר מור כי הוא אינו מקבל את התוצאה, ודרש ספירה חוזרת של הקולות.

הנשים שהתלוננו בפומבי, סיפרו כיצד המועמד הרפובליקני, ששימש בעבר כנשיא בית המשפט העליון במדינת אלבמה, נגע בהן באופו אינטימי לפני יותר מ-30 שנה. רובן היו אז נערות. הצעירה שבהן, בת 14 בלבד.

למרות תמיכתו המובהקת במועמד הרפובליקני, ברך הנשיא טראמפ את ג'ונס עם פרסום התוצאות. עם זאת, בעמוד הטוויטר שלו כתב טראמפ כי "לרפובליקנים תהיה הזדמנות נוספת על המקום הזה בסנאט בקרוב ממש, זה אף פעם לא נגמר".

רוי מור, בן 70, אוונגליסט, נתפס כמועמד אולטרה-שמרני. בעבר טען שאסון התאומים נגרם בשל התרחקות מהאל, הוא תומך באפליה של הומואים ולסביות, ומתנגד לכל מגבלה על החזקת נשק.

את ההאשמות נגדו הוא דוחה על הסף וטוען שמדובר בקמפיין פוליטי מתוזמן של מתנגדיו. זולת סטיב באנון, היועץ לשעבר של הנשיא, רוב הרפובליקנים הבכירים התנערו ממנו, וקראו לו לפרוש מהמרוץ. הם חששו מכתם על המפלגה, מלחץ התקשורת ומבריחת המצביעים המתונים. אבל דווקא אז, בא האדם שבז לכל אלה.

הבחירה של טראמפ לצדד ברוי מור לא מקרית, הנשיא מתמודד בעצמו כבר זמן ממושך עם 16 נשים שהאשימו אותו בהטרדות מיניות, והבוקר בטוויטר אף טען שכולן משקרות.

רוי מור, מועמד אלבמה לסנאט האמריקני‎ (צילום: רויטרס)
דוהר לסנאט. מור | צילום: רויטרס

הפער ממנו נהנה רוי בסקרים אינו עצום כמו זה שניצח טראמפ את הילרי קלינטון באלבמה, אך עדיין משקף היטב את הקיטוב בין אמריקה השמרנית לזו הליברלית. מול המועמד הרפובליקני מתחרה התובע לשעבר דאג ג'ונס מהמפלגה הדמוקרטית. תיאורטית, ג'ונס אינו נחשב למועמד שאמור היה להקשות על מור, אך הטענות על התקפות מיניות הביאו רבים מתושבי אלבמה, שנחשבת למדינה רפובליקנית, לשנות את הצבעתם ולחזק דווקא את המחנה הדמוקרטי.

אם הבוחרים באלבמה אכן ישלחו לוושינגטון את רוי מור, יידרש רוב מיוחד של שני שלישים מחברי הסנאט כדי להדיחו, וגם אז צפויים קשיים משפטיים רבים. מבחינת הנשיא, ניצחון באלבמה יהיה ניצחון נגד התקינות הפוליטית, נגד הממסד הישן - עוד צעד במאבק האישי שלו - לשנות את אמריקה.