בעקבות האירועים האלימים שפרצו ביום משאל העם על עצמאות קטלוניה, הבוקר (שלישי) הוכרזה שביתה כללית בקטלוניה ונערכות הפגנות מחאה בחבל הארץ. בשיחות עם חדשות 2 Online, מספרים תושבי ברצלונה על המתיחות מול הממשל הספרדי - ומצהירים כי ימשיכו להיאבק למען עצמאות. העדויות מקטלוניה מעידות על משבר אמון חמור עם ההנהגה הספרדית וכעס על צעדי המשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העימותים הקשים בקטלוניה
העימותים הקשים בקטלוניה | צילום: sky news

"אני חושב שמה שהמשטרה עשתה זו הטעות החמורה ביותר שספרד יכולה הייתה לעשות", אומר סלבדור פונט, עורך דין בן 42 מברצלונה. "כרגע מה שצריך בין הצדדים זה חמלה ויחסים טובים, והמשטרה ואלו שזימנו את המשטרה רק העמיקו את הפער".

"תחושות גאווה וכעס, נמשיך להיאבק"

עוד אומר פונט כי לדעתו, ההכרזה של רה"מ ראחוי לא עזרה כדי להשיג את הרגיעה: "אני חושב שהמצב רק יהיה גרוע יותר בימים הקרובים".

"פעולות המשטרה - טעות חמורה". סלבדור | צילום:

גם פטריסיה, בת 38 מברצלונה, הגיעה להצביע במשאל העם והזדעזעה מהאירועים. "אחרי שהגעתי להצביע יש לי שתי תחושות", היא מספרת. "האחת היא גאווה. בשכניי, בקטלונים ובכל מי שהגן על זכותנו להצביע, על זכותנו הדמוקרטית. התחושה השנייה היא כעס, כי אנחנו סבלנו ממתקפת המשטרה. ראיתי אנשים רצים מפוחדים, ראיתי אנשים בוכים, זה היה נורא".

"ראיתי אנשים בוכים". פטריסיה | צילום:

"אני חושבת שבעתיד אנחנו צריכים לבנות מדינה עצמאית בלי מצבים כאלה, כי מה שסבלנו זה נורא", היא מוסיפה. "אנחנו ניאבק למען קטלוניה עצמאית".

קרלוטה, עיתונאית בת 27 מברצלונה, מספרת כי היא חשה בושה על מעשי המשטרה ביום ההצבעה. "אני חושבת שלכולם, לא רק בקטלוניה אלא בכל העולם, יש את הזכות להביע את עצמם ואם אנחנו רוצים להצביע ולהחליט בשביל ארצנו יש לנו הזכות לעשות זאת באופן חוקי", היא אומרת. "אם הממשל בספרד לא יקשיב לנו ול-2 מיליון אנשים לא תהיה את הזכות לדבר, אנחנו נביע את דעתנו בדרך כלשהי".

"כל הקטלונים בהלם". קרלוס | צילום:

"אני מקווה שהעתיד יהיה טוב יותר, אבל כרגע בעיקר בגלל נאומו של רה"מ ומה שעשתה המשטרה לאנשינו, אני לא חושבת שהמצב ישתפר", היא טוענת. "אני חייבת לקוות שיום אחד נוכל לשבת ולדבר על העתיד של שני העמים".

"לא חושבת שהמצב ישתפר בקרוב". קרלוטה | צילום:

"יום ההצבעה היה יום נורא בברצלונה", אומר קרלס, בן 42 מברצלונה. "כל הקטלונים בהלם. אנחנו לא מבינים מה קורה עם העם הספרדי. לשלוח את המשטרה להכות את אנשינו זה לא הפתרון לבעיות שלנו. בעתיד אני מצפה שנקבל עצמאות. אני לא יודע אם זה יהיה מחר, בשבוע הבא או בחודש הבא אבל אני מקווה. אני גם לא יודע אם זה היה בינינו לבין ספרד או בינינו לבין אירופה".

הממשל במדריד פרסם התנצלות
"סבלנו ממתקפות המשטרה" | צילום: רויטרס