טראמפ. תוקף חזרה (צילום: רויטרס)
טראמפ. תוקף חזרה | צילום: רויטרס

"החברות בהסכם הגרעין עושות הרבה כסף מסחר עם אירן" - כך תקף הלילה (בין שישי לשבת) דונלד טראמפ את המעצמות שיצאו נגד הודעתו כי לא יאשרר את ההסכם שהושג עם אירן. הנשיא צפוי להעיבר את האחריות להסכם לקונגרס, שם גורמים החלו לגבש חקיקה תקיפה יותר נגד אירן שתהווה תחליף לביטול ההסכם כליל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי התכנית, שמגבשים הסנאטורים בוב קורקר וטום קוטון, הקונגרס יוכל להגביר את הסנקציות הכלכליות נגד אירן באופן אוטומטי במקרה שטהרן תגיע ליכולת של פיתוח נשק גרעיני בתוך שנה, זמן המכונה "נקודת פריצה" לגרעין. במקרה הזה, אם ההצעה תעבור ההגבלות על אירן יהיו נוקשות יותר והפיקוח יגבר.

נשיא אירן, חסן רוחאני, תקף בחריפות את נאומו של דונלד טראמפ, אותו כינה "רצוף שקרים והאשמות שווא". הוא הודיע כי מדינתו תכפיל את מאמציה לבנות "נשק הרתעתי" ואף תרחיב את תכנית הטילים שלה, שטראמפ אמר שיש לבלום. לאחר מכן אמר שגם אם ארצות הברית תפרוש מההסכם - היא לא תוכל לבטלו לבדה, משום שפרישה של מדינה אחת לא תגרום לקריסה מוחלטת של ההסכם שנחתם ב-2015.

עוד אמר רוחאני כי אירן והסכם הגרעין "חזקים מתמיד" והוא וארצו אינם נתונים ללחץ של אף גורם זר וגם לא יהיו בעתיד. הנשיא הוסיף כי הוא תומך במשמרות המהפכה ו"לעולם לא יפקוד עליהם להפסיק את לחימתם העיקשת בטרור האזורי".

הנשיא האירני ביטל גם את ההאשמות של הנשיא האמריקני בדבר פיתוח של גרעין, ואמר כי גם במקרה הזה מדובר במדינה יחידה שלא יכולה להשפיע על ההסכם כולו. לדבריו, טהרן "לא תהסס לעולם להשיב במלוא העוצמה במידה ותירשם הפרה של הסכם הגרעין". הוא התייחס בביטול להאשמות טראמפ בדבר תמיכה של ארצו בארגוני טרור חובקי עולם ואמר כי הוא וארצו נותרו מחויבים להסכמים בינלאומיים ומוכנים להילחם בטרור - זאת, לדבריו, בניגוד לארצות הברית שנסוגה בנאום טראמפ ממחויבויות בינלאומיות קודמות.