הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיאים טראמפ ורוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

פחות מיממה לפני כינוס החירום של העולם הערבי בתגובה להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, נשיא אירן חסן רוחאני גינה היום (שלישי) בחריפות את ההחלטה "הלא נכונה והבלתי חוקית" של דונלד טראמפ, אמר כי המהלך יוצר מתיחות חדשה ברחבי המזרח התיכון - והתחייב, פעם נוספת, לכך שאירן מתייצבת לימין הפלסטינים במאבקם בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את הדברים אמר הנשיא האירני בשיחה עם כתבים בטהרן לפני המראתו לאיסטנבול לרגל כנס החירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC) שיתקיים מחר בעיר הטורקית. "אם המוסלמים ישמרו על אחדותם והגינותם זה יהיה ניצחון גדול למוסלמים ולאזור", אמר רוחאני.

בתוך כך, עשרות מפגינים הגיעו הערב להפגנת מחאה מול השגרירות האמריקנית בתל אביב במחאה על העברתה המתוכננת לירושלים. להפגנה הגיעו גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת. המפגינים אוחזים את דגלי הרשות הפלסטינית וקוראים קריאות בגנות הנשיא טראמפ, אותו הם מכנים "קאובוי" שקובע את עתידה של ארצות הברית.

חלק גדול מדבריו של רוחאני הוקדש לסכסוך הישראלי-פלסטיני. רוחאני הצהיר פעם נוספת כי אירן מתייצבת לצד העם הפלסטיני ואמר כי עד שהם "יחזרו למולדתם ויממשו את זכויותיהם – התמיכה הזו תימשך". עוד אמר כי "אל קודס", השייכת לטענתו לכל העולם המוסלמי, תהיה בסופו של דבר "בירתה של מדינת פלסטין".

"אם צריך - נערער". ארדואן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"ישראל - מדינה טרוריסטית". ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

"המסר שלנו הוא שהסוגיה הפלסטינית היא הנושא החשוב ביותר למוסלמים ולעולם המוסלמי", הדגיש. "המוסלמים חייבים לגנות את המהלך בכל הגופים הבינלאומיים בדגש על האו"ם".

ארדואן: "טרוריסטים"; נתניהו: "אל תטיף"

אתמול התייחס נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שיארח את הכינוס, להכרזת טראמפ וטען כי ארצות הברית "הפכה לשותפה לשפיכות דמים בהחלטתה להכיר בירושלים". עוד הוסיף הנשיא הטורקי כי הוא מקווה שהפסגה תהווה "נקודת מפנה" במאבק בהחלטה האמריקנית.

בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
רה"מ נתניהו, ארכיון | צילום: חדשות 2

בתחילת השבוע השתלח ארדואן בישראל ותיאר אותה כ"מדינה כובשת וטרוריסטית שרוצחת ילדים". עוד הבטיח ארדואן "להשתמש בכל האמצעים" כדי להפוך את החלטת טראמפ. "פלסטין היא קורבן תמים, בעוד ישראל היא טרוריסטית!", תקף בנאומו. "לא ננטוש את ירושלים לחסדי מדינה שרוצחת ילדים". כמו כן האשים ארדואן את טראמפ בהגברת ההסלמה.

את דבריו של ארדואן גינה ראש הממשלה נתניהו, שאמר כי הוא "לא רגיל לקבל הרצאות מוסריות ממי שתקף את הכורדים והפציץ כפרים, שעזר לטרוריסטים – כולל בעזה – לרצוח אנשים חפים מפשע וכלא עיתונאים".

בהכנת הידיעה השתתף ירון אברהם