כוחות משטרה גדולים פרצו הבוקר (ראשון) לאחד מבתי הספר בברצלונה בו הוצבה תחנת הצבעה, במטרה לעצור את משאל העם שמוגדר על ידי ממשלת ספרד כ"לא חוקי". "אנו אנשי שלום, אנחנו לא פוחדים", צעקו המצביעים, שנאלצו להתמודד בתגובה עם דחיפות, בעיטות, ועל פי הדיווחים גם ירי של כדורי גומי לעברם. ראש עיריית ברצלונה קרא למשטרה להפסיק עם הפעולות נגד "אוכלוסייה חסרת הגנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבוחרים ניסו לעצור את פעולת המשטרה ומהר מאוד התפתחו אירועים אלימים במקום. המשטרה הלאומית הספרדית והמשמר האזרחי השתלטו על חלק מהקלפיות ותחנות הצבעה, אך המצביעים הקטלונים ניסו לעצור אותם כשניסו לחסום את הכניסות באמצעות שקי מלט.

האלימות במשאל העם, יום ראשון
אלימות בבחירות בברצלונה | צילום: רויטרס
בעיטות וכדורי גומי
בעיטות וכדורי גומי | צילום: רויטרס

המשטרה עברה לשימוש בכדורי גומי ואלות כדי לפזר את ההפגנות ומה שהחל כביטוי דמוקרטי - הפך חלקים מהעיר לשדה קרב אלים מאוד. שעות לאחר מכן הודיע משרד הפנים הספרדי כי עד כה עצרה המשטרה המקומית 3 מפגינים, בהם נערה צעירה, בגין "אי ציות לחוק ותקיפה". עוד הוסיף המשרד כי הרשויות אילצו את סגירתן של 92 קלפיות ברחבי חבל הארץ.

"סבים וסבתות, ילדים, נשים - כולם בוכים, כולם סובלים, ולמה? רק בגלל שהם רוצים להצביע? בגלל שהם רוצים דמוקרטיה?", אמר מפגין בשם ארנסטו. "הם חוטפים מכות כי הם דורשים את הזכויות שלהם". במדריד מדגישים היום כי "משאל העם הוא בלתי חוקי", וכי "החוקה קובעת שהמדינה בלתי ניתנת לחלוקה". אלפי שוטרים זרמו בימים האחרונים מרחבי ספרד לקטלוניה כדי למנוע את ההצבעה - בכל הכוח.

38 פצועים פונו לבתי החולים
38 פצועים פונו לבתי החולים | צילום:
עימותים אלימים ברחובות ברצלונה
"משאל לא חוקי" | צילום: SKY NEWS

מנהיג האזור הקטלני קרלס פיגדמונט האשים את השלטונות הספרדים בשימוש מוגזם באלימות. "זו אלימות לא מוצדקת, לא פרופורציונלית וחסרת אחריות", אמר. על פי הודעת שירותי החירום הקטלאניים, כ-460 בני אדם נפגעו במהומות ופונו, בעיקר עם פציעות קלות, כתוצאה של פעילות המשטרה. על פי הדיווחים - רוב הפצועים הם קטינים.