חגיגות בקטלוניה לאחר משאל העם
מפגינים בקטלוניה | צילום: רויטרס

ממשלת קטלוניה בישרה היום (שלישי) כי תערער לבית המשפט החוקתי העליון במדינה נגד ההחלטה להפעיל את סעיף 155 המאפשר פגיעה באוטונומיה של המחוז. במקביל הודיעו הבדלנים במחוז כי הם שוקלים ללכת לבחירות בזק, במקום אלו שתכפה עליהם הממשלה הספרדית. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתחילת השבוע החלה ממשלת ספרד לקדם את ההליכים לבחירות חדשות במחוז קטלוניה, על מנת להדיח את ההנהגה שהובילה את משאל העם - ותוך כדי כך גם לפעול לשלילת סמכויות השלטון הקטלוני. במקביל הבהירה הנהגת קטלוניה כי תתנגד "לכל ניסיון מצד מדריד לכפות שלטון באופן ישיר".

מנגד, שר החוץ הספרדי אלפונסו דסטיס החריף גם הוא את הטון - והעניק הצתה לחיים בקטלוניה תחת שלטון ספרדי. "אנחנו הולכים לבסס את הרשויות שימשלו באופן יומיומי בענייני קטלוניה, בהתאם לחוק הקטלוני ולנורמות המקובלות במחוז".

בדרך לעצמאות? מפגינים בקטלוניה
בדרך לעצמאות? מפגינים בקטלוניה | צילום: רוייטרס

בריאיון לרשת BBC קרא שר החוץ הספרדי לעם הקטלוני לדחות את סמכויות הרשויות הקטלוניות - וגם המשטרה המקומית - ברגע בו תכריז מדריד על שלטון חוק ישיר. עוד ציין שר החוץ הספרדי כי המשטרה המקומית "תקבל את סמכויותיה מחדש" תחת שליטת ספרד.

"האמצעים שנוקטת ספרד הם ניסיון הפיכה ופגיעה בדמוקרטיה"

לדברי דסטיס, "בחירות חדשות יביאו איתן מנהיגים חדשים". על מעמד מנהיגי קטלוניה מהרגע בו ספרד תשלוט במחוז אמר שר החוץ הספרדי: "לא תהיה להם סמכות חוקית, אז הם יהיו משולים לקבוצת מורדים שמנסים לכפות את עצמם באופן שרירותי על העם הקטלוני".

ישוחרר אך יישאר בגרמניה. פוג'דמון
נשיא קטלוניה קרלס פיוג'דמון‎ | צילום: רויטרס

עוד הכחיש דסטיס את הדיווחים לפיהם השלטון במדריד ישלח כוחות משטרה רבים כדי לאכוף את החוק: "אנחנו מקווים שהמשטרה המקומית, תחת שליטתנו, תטפל בזה והכל יהיה בסדר".

בסוף השבוע האחרון הודיעה ספרד כי לא תשלול את עצמאות חבל הארץ - אך תפעל, באופן חסר תקדים, לפיזור הפרלמנט הקטלוני ולשלילת סמכויותיו בהדרגה - וגם להדחת הנשיא הקטלוני המכהן. דוברת הפרלמנט הקטלוני הגיבה לדברים: "האמצעים שנוקטת ממשלת ספרד הם ניסיון הפיכה ופגיעה בדמוקרטיה". מקורביו של נשיא קטלוניה קרלס פודג'מון קראו לתומכיו לצאת להפגין, ובמספר מוקדים בקטלוניה - ובראשם בברצלונה - יצאו מאות אלפים לרחובות.