המהומות בקטלוניה
מהומות בברצלונה, הערב | צילום: רויטרס

ספירת ההצבעות במשאל העם בקטלוניה נמשכת: ממשלת קטלוניה הודיעה הלילה (שני) כי לאחר ספירת יותר מ-40% מהקולות מסתמן רוב מוחץ לטובת היפרדות מספרד - 90% מהמצביעים בחרו בעצמאות החבל הקטלוני. נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון הכריז מוקדם יותר: "אזרחי חבל קטלוניה קיבלו את הזכות למדינה עצמאית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך ההצבעה במשאל העם אמש פונו לפחות 844 בני אדם לבתי החולים בעקבות העימותים שפרצו עם המשטרה במהלך ההצבעה. למרות המהומות שגררו ביקורת בינלאומית רבה, ראש ממשלת ספרד ראחוי שיבח את השוטרים והבהיר: "הם ביצעו את משימתם - לשמור על החוק". אמש טען כי "לא התקיים משאל עם - אנשי קטלוניה הוטעו כדי שיקחו חלק בהצבעה בלתי חוקית". 

הממשלה האזורית של מחוז קטלוניה הודיעה כי 90% מתוך 2.26 מיליון הבוחרים הקטלונים שהצביעו במשאל העם על עצמאותם, הצביעו בעד היפרדות ופרישה מספרד. לפי ההודעה, התוצאות הללו משקפות את בחירתם של 42.3% מבעלי זכות ההצבעה במחוז קטלוניה.

מאות שוטרים ספרדים נשלחו לקטלוניה על מנת לסגור קלפיות ולמנוע את הגעת המצביעים. ראחוי אמר כי משאל העם הוא חלק מ"אסטרטגיה נגד החוקיות של השלטון והדמוקרטיה הספרדית". לדבריו, הציבור הקטלוני "לא רצה להשתתף במשאל העם". הוא הוסיף כי "המנהיגים ידעו שמשאל העם לא חוקי, אבל המשיכו בכל זאת. צריך להחזיר את ההרמוניה למדינה".

כוחות משטרה גדולים פרצו אתמול לאחד מבתי הספר בברצלונה בו הוצבה תחנת הצבעה, במטרה לעצור את משאל העם שמוגדר על ידי ממשלת ספרד כ"לא חוקי". "אנו אנשי שלום, אנחנו לא פוחדים", צעקו המצביעים, שנאלצו להתמודד בתגובה עם דחיפות, בעיטות, ועל פי הדיווחים גם ירי של כדורי גומי לעברם. ראש עיריית ברצלונה אדה קולאו קראה למשטרה להפסיק עם הפעולות נגד "אוכלוסייה חסרת הגנה".

הבוחרים ניסו לעצור את פעולת המשטרה ומהר מאוד התפתחו אירועים אלימים במקום. המשטרה הלאומית הספרדית והמשמר האזרחי השתלטו על חלק מהקלפיות ותחנות ההצבעה, אך המצביעים הקטלונים ניסו לעצור אותם כשניסו לחסום את הכניסות באמצעות שקי מלט.

האלימות במשאל העם, יום ראשון
אלימות בבחירות בברצלונה | צילום: רויטרס
בעיטות וכדורי גומי
בעיטות וכדורי גומי | צילום: רויטרס

המשטרה עברה לשימוש בכדורי גומי ואלות כדי לפזר את ההפגנות ומה שהחל כביטוי דמוקרטי - הפך חלקים מהעיר לשדה קרב אלים מאוד. שעות לאחר מכן הודיע משרד הפנים הספרדי כי המשטרה המקומית עצרה 3 מפגינים, בהם נערה צעירה, בגין "אי ציות לחוק ותקיפה".

38 פצועים פונו לבתי החולים
38 פצועים פונו לבתי החולים | צילום:
עימותים אלימים ברחובות ברצלונה
"משאל לא חוקי" | צילום: SKY NEWS

"סבים וסבתות, ילדים, נשים - כולם בוכים, כולם סובלים, ולמה? רק בגלל שהם רוצים להצביע? בגלל שהם רוצים דמוקרטיה?", אמר מפגין בשם ארנסטו. "הם חוטפים מכות כי הם דורשים את הזכויות שלהם". במדריד הדגישו היום כי "משאל העם הוא בלתי חוקי", וכי "החוקה קובעת שהמדינה בלתי ניתנת לחלוקה". אלפי שוטרים זרמו בימים האחרונים מרחבי ספרד לקטלוניה כדי למנוע את ההצבעה - בכל הכוח.