בקייב מתנגדים להעברה: "נכס לאומי" (צילום: רויטרס)
בקייב מתנגדים להעברה: "נכס לאומי" | צילום: רויטרס

207 שנים לאחר מותו של רבי נחמן מברסלב, קברו הנמצא באומן שבאוקראינה משמש לאתר "עלייה לרגל" עבור מאמינים רבים. מכיוון שחסידיו רוצים לראות את קברו בירושלים, דיפלומטים ישראלים פנו לממשלת אוקראינה בבקשה להעלות את עצמותיו של רבי נחמן מברסלב לישראל - כך פורסם הבוקר (שני) בגלי צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הפרסום של הכתב שילה פריד, הפנייה החשאית בוצעה בהוראת סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי - ובשיתוף פעולה עם אנשי חסידות ברסלב בישראל. מהממשל בקייב טרם התקבלה תשובה רשמית לפנייה, אך בממשלת אוקראינה הבהירו לנציגים הישראלים כי "הקבר הוא נכס היסטורי לאומי".

עוד הסבירו גורמים באוקראינה כי אין בשלב זה כוונה להוציא את הקבר מאומן, בין השאר מכיוון שמדובר באתר תיירות פופולרי ומשמעותי. על כן ניתן להעריך כי גם בשנה הבאה ייאלצו חסידי ברסלב לטוס לאומן על מנת לחגוג שם את ראש השנה - למרות אמירתו המפורסמת של הרב לפיה "לכל מקום שאני הולך אני הולך לארץ ישראל".

הרב אריה ליפו, מאנשי החסידות שהיה שותף למהלך, אמר לגלי צה"ל: "זה לא הגיוני שחצי מעם ישראל עוזבים את ארץ ישראל פעם בשנה. הרב הבטיח שמי שיבוא אליו הוא יעשה לו טובה נצחית ויוציא אותו מכל ה'שאול תחתית' שהוא נמצא בו". לדברי הרב, כשהקבר יהיה בארץ ישראל, "ממש כל עם ישראל יוכל לעשות תיקון".