"חבל שלא היה מי שירה בו בחזרה" (צילום: sky news)
"חבל שלא היה מי שירה בו בחזרה" | צילום: sky news

פחות מיממה אחרי הירי בלאס ווגאס, הויכוח על התיקון השני לחוקה מתחדש כמו אחרי כל אחד מהפיגועים האלה - ההבדל בין הגישה שקוראת לשמירה על זכותם של האמריקנים לשאת נשק מול הטענה ש"כאשר כל אדם יכול לקנות נשק בסופר, אין הפתעה שמשוגע מתבצר עם עשרה נשקים, פותח באש ללא הכרה והורג חפים מפשע"

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שניים מניצולי הירי אמש מגנים על החוקים שמאשרים אחזקת נשק בארה"ב. קארן מנשולט סיפרה לתקשורת האמריקנית שהתכופפה נמוך ככל שאפשר, כאשר הכדורים נורו לתוך הקהל מחדר במלון. אבל טענה שמתקפות כאלה לא יימנעו על ידי הגבלת חוקי הנשק "אני מאמינה שיש מקום לבעלות על נשק. אני מאמינה שיש לנו זכות להגן על עצמנו לפי הצורך", היא אמרה.

ראסטי דיס, שהיה עם מנשולט, אמר: "הבעיה הגדולה ביותר עבורי ועבור רבים היא שלא שמענו איש מחזיר אש. אני מודאג מאוד שלא היה לנו אף אחד בחוץ שיגן עלינו. למרבה הצער לא היו שם עוד אנשים חמושים".

סטיב בנון - מי שהיה יועצו הקרוב של דונלד טראמפ וסבסטיאן גורקה , גם הוא יועץ לשעבר, תקפו בחריפות את הילרי קלינטון אחרי שהגיבה לירי ואמרה שארצות הברית צריכה יותר פיקוח על הנשקים. השניים כתבו לה בטוויטר: "הילרי קלינטון רואה בקורבנות הירי כפיונים במשחק הפוליטי המלוכלך שלה".

טרוור נואה - לא ממתין בביקורת
טרוור נואה - לא ממתין בביקורת | צילום:

מצד שני - טרבור נואה, המארח הדרום-אפריקני של התוכנית הפופולרית "דיילי שואו", הספיק ללעוג לאי-נכונותה של אמריקה לדון בשליטה על כלי נשק פחות מעשרים שעות אחרי הירי. נואה אמר שבשנתיים שהוא מגיש את ה"דיילי שואו" היו 20 אירועי ירי המוני ובכל פעם שהוא מבקש להעלות את הסוגיה - הפוליטיקאים התעקשו ש"זה לא הזמן לדבר על חוקי הנשק".

נואה טען שלמדינה "כנראה יותר קל להאשים את צוות הביטחון של המלון מאשר זמינות הנשק ידיים מסוכנות", לקורבנות הוא אמר "אני מצטער אבל אנחנו חיים בעולם שבו יש אנשים שמעדיפים נשקים על החיים שלכם".

בירחון היבנל"א למדעי הפשע והצדק נכתב שארצות הברית סובלת מאירועי ירי המוני פי 11 ממדינות אחרות בעולם במפותח, הירחון קושר בין האירועים לכמויות הנשק בחברה האמריקנית. על כל 100 תושבים אמריקנים יש היום 88 נשקים - זה יחס גבוה יותר מכל מדינה אחרת בעולם, המדינה השניה שבה לכל 100 אנשים יש 54.8 נשקים - היא תימן.

_OBJ

בכל שנה מתים יותר מ-30,000 אמריקנים, כשני שליש מהמקרים האלה - מדובר בהתאבדויות. 100,000 אמריקנים נורים מדי שנה. על פי הירחון - בארצות הברית יש סיכוי גבוה פי 25 להירצח מנשק חם מכל מדינה אחרת בעולם המפותח".