דונלד טראמפ והילרי קלינטון (צילום: רויטרס)
החלה ההצבעה בחוף המזרחי | צילום: רויטרס

הקלפיות בארה"ב כבר נפתחו בניו יורק, בקונטיקט, באינדיאנה, בקנטאקי, במיין, בניו ג'רזי ובורג'יניה, ובהמשך היום ייפתחו גם יתר הקלפיות - אך השאלה הנשאלת היא האם טראמפ, שכבר איים, יהיה מוכן לקבל את תוצאות הבחירות מול הילרי קלינטון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

למעשה, הסקרים מראים ירידה בתמיכה בטראמפ ובאותו הזמן טענותיו כי הבחירות מבוימות ומכורות מראש  – צברו תאוצה עוד יותר, אך מה העם האמריקני חושב על כך?

בארה"ב גייסו את מיטב המוחות כדי להבין מהם התרחישים האפשריים שיתממשו כשתוצאות הבחירות יתבררו והאם יש סיכוי שמחר עם קבלת התוצאות - זה לא יהיה הסוף וארה"ב תיקלע מערכה משפטית, או אולי אפילו מערכה חמורה יותר.

מסקר של "ההאפינגטון פוסט" שנערך החודש עולה כי במידה וטראמפ יפסיד מרבית האמריקנים, 56%, חושבים שהוא צריך לוותר לקלינטון ולקבל את תוצאות הבחירות. 31% מכלל הנשאלים סבורים שאם הוא לא יוותר – התעקשותו תהיה איום חמור על הדמוקרטיה בארה"ב.

בדרך להשבתה נוספת? טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
כעת נותר לחכות לתוצאות. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

בקווים מפלגתיים הפער מדאיג עוד יותר: רק 48% מהרפובליקנים חושבים שטראמפ צריך לוותר אם קלינטון תוכרז כמנצחת, לעומת רוב גדול של 77% אחוזים של הדמוקרטים.

מומחי ממשל, מומחים פוליטיים ועיתונאים אמריקנים טוענים שזה כלל לא משנה אם טראמפ יקבל את תוצאות הבחירות, מהסיבה שגם ככה יהיה לו מעט מאוד מרחב תמרון משפטי כדי לערער על התוצאה.

"מאז שתומס ג'פרסון היה הראשון שהחליף את היושב בשלטון בשנת 1800, הדמוקרטיה שלנו תלויה בהעברת השלטון בדרכי שלום", אמר פרופ' אלן ליכטמן, היסטוריון של הפוליטיקה אמריקנית להפינגטון פוסט. "האם טראמפ הולך לשנות 200 שנות היסטוריה אמריקנית?".

תומכי טראמפ: הבחירות מכורות

מבחינה משפטית , ארה"ב זוכרת היטב את המאבק בבית המשפט בבחירות בשנת 2000 בין אל גור לג'ורג' בוש הבן: בחירות שהוכרעו בבית המשפט העליון סביב ההצבעה בפלורידה. טראמפ מצדו, עשוי לשוב לנסות ולטעון שהבחירות לא משקפות את רצונו של העם. טראמפ, כמו גם קלינטון עצמה, יכול לצאת ולאתגר את מערכת החוק בכל מדינה ומדינה - אבל לא ברמה הלאומית.

"על פי האתר 'פוליטיקו', רוב תומכיו חושבים שהבחירות מכורות. כמעט מחצית לא מאמינים שקולותיהם ייספרו, וזה עשוי להקשות מאוד על הלגיטימציה של קלינטון למשול", הוסיף ליכטמן. "אם אנשים לא מקבלים את הלגיטימיות של הנשיא, זה יכול להתפשט גם למחוקקים בקונגרס. הרפובליקנים בקונגרס לא יהיו מוכנים להתפשר והנשיא המכהן יתקשה מאוד לגייס תמיכה ציבורית בכל דבר ועניין שהוא ירצה לקדם" .

אמריקנים רבים חוששים שסירוב של טראמפ לקבל את תוצאות הבחירות עלול להוביל לשסע עמוק ואף לאלימות בעקבות הקריאות לאסור את קלינטון או אירועים אלימים בעצרות של טראמפ. דיויד קלארק, שריף ממדינת ממילווקי, כבר עודד את חבריו תומכי טראמפ לקחת לפידים וקלשונים בעקבות טענות על בחירות מכורות. בחודש יולי אחד מתומכיו של טראמפ אמר שצריך להעמיד את קלינטון מול כיתת יורים.