יום הבחירות לנשיאות ארצות הברית נמצא בשיאו, לאחר שאחר הצהריים (שלישי) נפתחו הקלפיות גם בחוף המערבי והן פתוחות כעת בכל רחבי המדינה. במהלך שעות ההצבעה הראשונות הגיעו שני המועמדים, כשהם מלווים בבני ובנות זוגם, להצביע. בקלפי במנהטן ספג טראמפ קריאות בוז ממספר מפגינים. "זה הולך להיות צמוד", צייצה הערב קלינטון לתומכיה. "אנחנו זקוקים לכם בצד שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון טלפוני שהעניק לרשת פוקס ניוז שב טראמפ ורמז כי לא ימהר לקבל את תוצאות הבחירות. "נראה איך העניינים מתקדמים היום", אמר. "אני מקווה שהכל יהיה בסדר ושאין ממה לדאוג - כלומר, אני מקווה שננצח". הוא הוסיף כי ישנם דיווחים על כך שבמקומות מסוימים מכונות ההצבעה מחליפות קולות רפובליקנים בקולות דמוקרטים.

קרב צמוד? (צילום: רויטרס)
קרב צמוד? | צילום: רויטרס

הקלפי שבה הצביע טראמפ ממוקמת בתוך בית ספר בלב מנהטן. לאחר שתרם כסף בדוכן למכירת עוגות עוגות שהוצב במקום, טראמפ נשאל מה המצב ההצבעה במדינות המתנדנדות ככל הידוע לו. "טוב מאוד, הכל טוב מאוד", ענה טראמפ בדרכו האופיינית. "באופן כללי, הכל טוב מאוד".

בעוד שהבחירות לנשיאות נמצאות בעיצומן, במטה טראמפ מוצאים כבר כעת טעם לפגם בחלק מקולות ההצבעה. המועמד הרפובליקני הגיש תביעה נגד רשם הבוחרים במחוז קלארק שבנבאדה לאחר שזה האריך את שעות ההצבעה בקלפי במהלך ההצבעה המוקדמת בשבוע שעבר. במטה טראמפ דורשים להפריד את פתקי ההצבעה הללו מיתר הפתקים עד לבירור משפטי בנושא.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה הערב לבחירות ואמרה כי ניצחון של קלינטון יקדם את השוויון המגדרי בקרב מנהיגי העולם. במסיבת עיתונאים לצד ראשת ממשלת נורבגיה אמרה מרקל כי היא ממתינה בדריכות לתוצאות ההצבעה.

שיעור הצבעה גבוה במיוחד

במדינות רבות ברחבי הארצות מדווחים על תורים ארוכים שמשתרכים מחוץ לקלפיות. בוושינגטון פוסט מדווחים כי ייתכן ששיעור ההצבעה בבחירות הנוכחיות ישבור שיא של שנים רבות. סוכנות הידיעות רויטרס חוזה ששיעור ההצבעה בכלל ארצות הברית יגיע ל-60% - שיעור ההצבעה הגבוה ביותר מאז המרוץ בין ניקסון להאמפרי ב-1968.

בחירות בארהב (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מי שכבר שברה שיא היא מדינת קליפורניה - המדינה שמחלקת הכי הרבה אלקטורים. למרות שהמרוץ שם אינו דרמטי והניצחון של קלינטון מובטח, לא פחות מ-19.4 מיליון בני אדם - 78% מבעלי זכות הבחירה - נרשמו מבעוד מועד להצבעה כפי שמחייב החוק. מדובר בשיא של שני עשורים.

זמן קצר לפני שטראמפ הגיע להצביע במנהטן נרשמה במקום מהומה, לאחר ששתי צעירות הגיעו אל הקלפי, הורידו חולצות וחשפו מסרים שנכתבו על החזה שלהן: "שנאה - החוצה". מאבטחים שהוצבו במקום מיהרו להרחיק אותן.

"אמרתי לאורך כל הדרך - אנחנו חזקים יותר יחד", כתבה קלינטון בהודעת טקסט שנשלחה בשעות האחרונות לתומכיה ברחבי המדינה. "זו הסיבה שאני מקווה שתצביעו עבורי ועבור דמוקרטים אחרים היום. אנחנו סומכים עליכם".

הקדימה להצביע. קלינטון (צילום: רויטרס)
הקדימה להצביע. קלינטון | צילום: רויטרס

האי שינבא את המנצח?

באי גואם שבמערב האוקיינוס השקט, טריטוריה שהיא שטח חסות של ארצות הברית, הצביעו רבבות בני אדם היום - למרות שההצבעה שלהם לא תיספר במרוץ לנשיאות מכיוון שאין להם אלקטורים. מתוך 32 אלף מצביעים - 71.6% בחרו בקלינטון, לעומת 24.1% שהעדיפו את טראמפ.

תוצאות הבחירות בגואם אומנם לא ישפיעו על המרוץ לנשיאות, אך הם בהחלט עשויות להיות מדד לאופן שבו יתר ארצות הברית תצביע. מאז 1984 המועמד המועדף על תושבי גואם הוא זה שנבחר לבסוף לתפקיד הנשיא.