סיוע למורדים בסוריה, ארכיון
הקרבות בחאלב | צילום: רויטרס

93 מיליון אנשים מ-22 מדינות ברחבי העולם נזקקים לסיוע הומניטרי - כך התריע היום (שני) ראש ארגון הסיוע של האו"ם. לדבריו, מדובר במצב החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, ולארגון נחוץ סכום שיא של 22.2 מיליארד דולר בכדי לסייע במהלך השנה הקרובה לכלל הנזקקים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הסכום הוא בעצם השתקפות של הצורך בסיוע הומניטרי", אמר סטפאן אובריין, העומד בראש הארגון. בדבריו הוא הדגיש את הצורך לסייע במהירות לתושבי סוריה, עירק, תימן, ניגריה ודרום סודן, שבהן מתרחשים משברים ארוכים.

מדי שנה האו"ם מפרסם תכנית סיוע, ובה תקצוב לקרנות הסיוע שהוא מפעיל, התורם להצלת חיים ברחבי העולם. הארגון מרכז את הבקשות מטעם שאר הארגונים שפועלים בעולם בקרב אוכלוסיות במצוקה.

פליטה סורית במחנה האו
פליטה סורית במחנה האו"ם בירדן | צילום: חדשות 2

במהלך רבע המאה האחרונה חלה עלייה תלולה בתלות של מיליונים ברחבי העולם בסיוע. ב-1992 ארגוני הסיוע ביקשו תקציב של 2.7 מיליארד דולר, ובעשר השנים האחרונות הסכום עלה ב-400 אחוזים. הגידול נובע בין השארה כתוצאה ממספר העימותים העולמיים שאיתם מתמודדים ארגוני האו"ם, והארגונים הלאומיים שהוא עובד עמם (ארגוני NGO). בעבר מרבית הסיוע זרם לאוכלוסיות שנפגעו כתוצאה מאסונות טבע. היום מלחמות והאלימות של בני האדם מושכות את רוב כספי הסיוע.

סיבה נוספת לזינוק המדובר קשורה בתהליכי הגלובליזציה. זרועותיו של האו"ם הגיעו בעשור האחרון לכל פינה בגלובוס, כלומר הארגון מנסה ולעתים אף נדרש להתמודד עם אתגרים רבים יותר מסוגים שונים.

"ברחבי העולם, יותר מ80% מהנזקקים, סובלים מעימותים מעשי ידי אדם", ציין אובריין. "רבים מהם נמשכים ודורשים סיוע שנה אחרי שנה". הוא הדגיש בדבריו את המשבר בסוריה ותיאר אותו כ"סבל שאי אפשר להשוות לדבר, הרס והתעלמות מחיי אדם". יחד עם זאת, סוריה היא רק אחת מ-43 עימותים שמשתוללים בעולם בשנה האחרונה, שמאז 1997 זינק מספרם מ-27.