המרוץ מסתבך שוב: ה-FBI יחקור מיילים נוספים שקשורים למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון - כך דיווח הערב (שישי) ראש הבולשת, ג'יימס קומי - שבעבר "סגר את התיק". הדבר עשוי להשליך על המרוץ, 11 יום בלבד לפני יום הבחירות. קומי הדגיש כי אינו יכול לנבא כמה זמן הבדיקה תימשך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

טראמפ התייחס לנושא בעצרת הבחירות שלו בניו המפשייר, לקול תשואות הקהל: "שמעתי על זה רק לפני עשר דקות. ההתנהלות שלה מסכנת את ביטחונה של ארצות הברית, ועכשיו חוקרים את זה מחדש. השחיתות שלה היא בקנה מידה שלא ראינו עד כה, ואסור לנו לתת לה לקחת את מזימתה העבריינית לבית הלבן. אני מכבד מאוד את האומץ של ה-FBI, שמתקן את הטעות הנוראה שעשה כשסגר את התיק. אולי סוף סוף ייעשה צדק".

איך נפתחה החקירה מחדש? "בעדות בפני הקונגרס בעבר התייחסתי לעובדה כי הבולשת הפדרלית סיימה את חקירת שרת האימיילים הפרטי של הילרי קלינטון", כתב קומי לבית הנבחרים. "בשל הגילויים החדשים, אני כותב כדי לחזור בי מכך". לפי הדיווחים, מדובר בתכתובות נוספות מהשרת הפרטי של קלינטון.

"בחקירה שאינה קשורה לנושא, גילה ה-FBI כי ישנם מיילים נוספים שנראה כי הם רלוונטיים לחקירה", הסביר, "אני כותב כדי לעדכן אתכם כי צוות החקירה עדכן אותי על כך אתמול, והסכמתי כי על ה-FBI לעבור על האימיילים הללו כדי לקבוע אם הם מכילים מידע מסווג, כמו גם את חשיבותם לחקירה שלנו", הסביר.

הילרי. זועמת על בעלה (צילום: חדשות 2)
הפרשה שלא נגמרת | צילום: חדשות 2

לא תקבל תדרוכים מסווגים?

קלינטון טרם הגיבה עד כה לדיווח החדש, שעלה לכותרות ברחבי העולם: בעבר, גם בעימותי הבחירות, אמרה קלינטון כי השימוש בשרת הפרטי היה "טעות" והאשימה את רוסיה בפריצה לשרת. בינתיים יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין הרפובליקני, כבר קרא לא לאפשר לקלינטון להיות נוכחת בתדרוכים מסווגים עד שהחקירה תסתיים.

עוד קודם לכן נחשפה תכתובת מיילים חדשה שפורסמה ב"וויקיליקס", ממנה עולה כי עוזריה הבכירים של קלינטון הופתעו לפני כשנה, כאשר פרצה סערת המיילים של קלינטון: רובי מוק, מנהל הקמפיין, שלח מייל ליו"ר הקמפיין ג'ון פודסטה במרס 2015, זמן קצר לאחר שפורסם כי קלינטון השתמשה בשרת מיילים פרטי.

"היה לך מושג על עומק הסיפור?", השיב לו פודסטה, ומוק השיב לו מספר שעות לאחר מכן – באמצע הלילה – "לא. הבאנו את המידע הקיים על המיילים במהלך הקיץ, אך נאמר לנו שהכל טופל". התכתובת מעידה על כך שגם הבכירים ביותר במטה קלינטון לא היו מוכנים לסערה שתתעורר ותלווה את הקמפיין עד היום.

קורא למנוע תדרוכים מקלינטון. ראיין (צילום: רויטרס)
קורא למנוע תדרוכים מקלינטון. ראיין | צילום: רויטרס

סקרים צמודים, טראמפ "שופך כסף"

במקביל דווח כי טראמפ השקיע רק היום מכספו 10 מיליון דולרים נוספים בקמפיין, שיוקדשו למימון פרסומות בתקווה להטות את קהל המצביעים לטובתו.

סקר חדש של רשת ABC מציב את קלינטון בעמדת יתרון של ארבע נקודות על פני טראמפ. לפי הסקר, קלינטון זוכה ל-48% תמיכה בעוד שטראמפ זוכה ל-44% תמיכה. מאחוריהם מזדנבים המועמד הליברטריאני גרי ג'ונסון עם 4% תמיכה ומועמדת המפלגה הירוקה ג'יל סטיין, שזוכה ל-2% מהקולות.

על פי הסקר, הפער בין שני המועמדים המובילים הולך ומצטמצם – רק בשבוע שעבר הובילה באותו סקר קלינטון על טראמפ ב-12 נקודות. עם זאת, נראה שמרבית הנשאלים מאמינים כי קלינטון היא זו שתושבע לנשיאות בינואר הקרוב: 59% מהנשאלים השיבו כי הם משוכנעים כי קלינטון תזכה במרוץ, לעומת 30% שהשיבו כי הם בטוחים בנצחונו של טראמפ.

גם בתוך המחנות עצמם האמון בקלינטון גדול יותר מבטראמפ: 94% מהנשאלים שהזדהו כתומכים של קלינטון השיבו כי הם בטוחים שהיא תזכה במרוץ לנשיאות, לעומת 54% מתומכיו של טראמפ שמשוכנעים שהמועמד הרפובליקני יהפוך לנשיא ארצות הברית. בנוסף, 52% בלבד מתומכי טראמפ השיבו כי הם בטוחים שהבחירות לא יזויפו, לעומת 94% מתומכיה של קלינטון.