יום הבחירות לנשיאות ארצות הברית נמצא בעיצומו ונראה שהרוחות במדינה הולכות ומתחממות ככל ששעת סגירת הקלפיות מתקרבת. עד לשעה 04:45 צבר דונלד טראמפ 136 אלקטורים, בעוד שקלינטון מנשרכת מאחוריו עם 104 - אבל ההצבעה ברובן המכריע של המדינות עדיין נמשכת, והתמונה עשויה עדיין להשתנות. עדכונים שוטפים לאורך כל הלילה כאן בחדשות 2. הצטרפו למשדר המיוחד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי מדגם ראשוני עם סגירת הקלפיות במדינת קנטאקי, דונלד טראמפ היה הראשון לצבור לזכותו אלקטורים במערכת הבחירות הזו.  עוד זכה הרפובליקני באינדיאנה וב-11 האלקטורים שלה ובמערב וירג'יניה על חמשת האלקטורים שלה. בהמשך זכה גם בצירים של טנסי (11), אוקלהומה (7), מיסיסיפי (6), אלבמה (9) ודרום קרוליינה (9). עוד גרף את קנזס (6), נברסקה (5), וויומינג (3), דרום דקוטה (3) וצפון דקוטה (3). בנוסף זכה במדינת טקסס, על 38 האלקטורים שלה, וכן את ששת האלקטורים של ארקנסו והשמונה של לואיזיאנה.

הילרי קלינטון מסתפקת 97 אלקטורים, לאחר שזכתה בניו יורק (29), אילינוי (20), ניו ג'רזי (14), מסצ'וסטס (11), מרילנד (10), קונטיקט (7), רוד איילנד (4), דלאוור (3), וושינגטון הבירה (3) ו-וורמונט (3). בווירג'יניה - שגם בה קיוותה לזכות - המרוץ עדיין צמוד מדי מכדי להכריע לאן יילכו 13 האלקטורים. גם בדרום קרוליינה (9), בג'ורג'יה (16) ועוד. בפלורידה עדיין נספרים הקולות, ולא ניתן לדעת עדיין מי יזכה ב-29 האלקטורים שלה.

במדינות רבות ברחבי הארצות מדווחים על תורים ארוכים שמשתרכים מחוץ לקלפיות. בוושינגטון פוסט מדווחים כי ייתכן ששיעור ההצבעה בבחירות הנוכחיות ישבור שיא של שנים רבות. סוכנות הידיעות רויטרס חוזה ששיעור ההצבעה בכלל ארצות הברית יגיע ל-60% - שיעור ההצבעה הגבוה ביותר מאז 1968.

במהלך היום פנתה קלינטון פעמיים באופן פומבי לתומכים שלה. זמן קצר לאחר שהצביעה, שלחה הודעת טקסט לתומכיה ובה כתבה: "אמרתי לאורך כל הדרך - אנחנו חזקים יותר יחד. זו הסיבה שאני מקווה שתצביעו עבורי ועבור דמוקרטים אחרים היום. אנחנו סומכים עליכם". מספר שעות לאחר מכן המסר שלה כבר נשמע רגוע הרבה פחות. "זה הולך להיות צמוד", צייצה קלינטון בחשבון הטוויטר שלה. "אנחנו זקוקים לכם בצד שלנו".

בינתיים: טראמפ כבר מתלונן על זיופים

לאחר שהקלפיות בכל מדינה היו פתוחות כבר מספר שעות, טראמפ הגיש תביעה נגד רשם הבוחרים במחוז קלארק בנבאדה. לטענתו הרשם דחה את שעת סגירת הקלפי במהלך ההצבעה המוקדמת בשבוע שעבר. מטה טראמפ דרש להימנע מספירת הקולות עד שהנושא יוסדר מבחינה משפטית, אך כאמור הערב שופט במדינה דחה את התביעה.

בחירות בארה"ב - בתמונות (צילום: רויטרס)
מרמה בבחירות? טראמפ תבע - ונדחה | צילום: רויטרס

טלפוני שהעניק לרשת "פוקס" שב טראמפ ורמז כי לא ימהר לקבל את תוצאות הבחירות. "נראה איך העניינים מתקדמים היום", אמר. "אני מקווה שהכול יהיה בסדר ושאין ממה לדאוג - כלומר, אני מקווה שננצח". הוא הוסיף כי ישנם דיווחים על כך שבמקומות מסוימים מכונות ההצבעה מחליפות קולות רפובליקנים בקולות דמוקרטים.

 

קלינטון ובעלה ביום הבחירות (צילום: רויטרס)
"זה הולך להיות צמוד" | צילום: רויטרס

הדרך אל הבית הלבן: זמני סגירת הקלפיות ומדגמים ראשונים (שעון ישראל. בסגול - מדינות מתנדנדות)

01:00 - אינדיאנה וקנטאקי (סך הכל 19 אלקטורים)

02:00 - פלורידה, דרום קרוליינה, וירג'יניה, ורמונט, ג'ורג'יה (סך הכל 70 אלקטורים)

02:30 - מערב וירג'יניה, צפון קרוליינה, אוהיו (סך הכל 38 אלקטורים)

03:00 - קונטיקט, דלאוור, מחוז קולומביה, מיין, מרילנד, מסצ'וסטס, רוד איילנד, טנסי, אלבמה, קנזס, מיסיסיפי, מיזורי, אוקלהומה, דקוטה הדרומית, דקוטה הצפונית, ניו ג'רזי, ניו המפשייר, פנסילבניה, אילינוי, טקסס, מישיגן (סך הכל 209 אלקטורים)

"נהרו" לקלפי (צילום: reuters)
שיא ההצבעה יישבר? | צילום: reuters

03:30 - ארקנסו (סך הכל 6 אלקטורים)

04:00 - לואיזיאנה, נברסקה, מינסוטה, וויומינג, וויסקונסין, ניו מקסיקו, ניו יורק, אריזונה, קולורדו (סך הכל 90 אלקטורים)

05:00 - מונטנה, איידהו, יוטה, אייווה, נוואדה (סך הכל 25 אלקטורים)

שינוי גדול בדרך לארה"ב
מדגמים - כבר בשעות הקטנות של הלילה | צילום:

06:00 - אורגון, קליפורניה, וושינגטון, הוואי (סך הכל 78 אלקטורים)

07:00 - אלסקה (סך הכל 3 אלקטורים)