מימדי ההרס נחשפים
עיירות שלמות נחרבו בסופה | צילום: רויטרס

בפלורידה מתכוננים במתח להגעתו של הוריקן "מת'יו" היום (שישי) בעוד הסופה ממשיכה להתחזק בדרכה לחופי ארה"ב עם רוחות במהירות של 230 קמ"ש. אך בעוד המתיחות בארה"ב עולה, בהאיטי שם פעולות הסיוע נמצאות בעיצומן, נחשפים אט אט מימדי ההרס שהותיר אחריו ההוריקן. כ-339 בני אדם נהרגו עד כה בחצי האי, מרביתם בערי החוף שבדרום-מערב המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

 אמש זינק מספר ההרוגים בהאיטי, זאת לאחר שצוותי החילוץ הצליחו להגיע לאחת מערי החוף יומיים לאחר שנפגעה מההוריקן, וגילו כי העיר נמחקה כמעט לגמרי. מרבית ההרוגים הם כתוצאה מנפילת עצים, פגיעת חפצים שהרוחות העזות העיפו והיסחפות בזרמים העזים כתוצאה מעליית מפלס הנחלים באזור.

מאות הרוגים, אלפים בלי בית
מאות הרוגים, אלפים בלי בית | צילום: רויטרס
אלפים ללא קורת גג
"לא נותר לנו עם מה לשרוד" | צילום: רויטרס

"עשרות אנשים נהרגו בעיר לס אנגלייס", אמר נציג הממשל במחוז שנפגע. "מעולם לא ראיתי דבר כזה". בדרכו לעבר קובה ולאחר מכן לעבר איי הבאהמה, עבר מת'יו בדיוק מעל עיירת הדיג הדרום-מערבית, וגרם לעליית מפלס מי הים שסחפו איתם בתים רבים.

לס אנגלייס הייתה העיר הראשונה שנפגעה מההוריקן ומאז אבד עמה הקשר. זמן קצר לפני שהכתה הסופה, עוד הספיק ראש העיר המקומי לדווח כי תושביה נוטשים אותה ואת אזורי החוף. לא רחוק משם, בעיירה פורט א-פימנט, דיווח ראש העיר על 25 הרוגים ובעיירה הסמוכה לשם דיווחו על 24 הרוגים נוספים.

בהאיטי עדיין מנסים להתאושש מרעידת האדמה הקטלנית שהכתה במדינה ב-2010, עם אלפי בני אדם שעדיין מתגוררים באוהלים לאחר שבתיהם חרבו ברעש. "לא נשאר לנו דבר לשרוד באמצעותו, כל היבולים הושמדו, כל הפירות נפלו מהעצים, אין לנו מושג איך נתקן את הנזקים", אמר גורם בכיר באחת מעיירות החוף.

הנהרות עלו על גדותיהם
הנהרות עלו על גדותיהם | צילום: רויטרס

מצב חירום ב-4 מדינות

מת'יו הוא ההוריקן החזק ביותר שפגע בקאריביים מאז שנת 2007. אלפי בני אדם שהצליחו להימלט מבתיהם אל המקלטים שהוכנו מראש, מצאו את עצמם ללא מזון או שתייה ועם מחסור ברופאים שאינם יכולים להגיע לאזורים שהוחרבו.

מימדי ההרס בהאיטי נחשפים
אלפים נותרו ללא קורת גג | צילום:

יותר מ-12 מיליון אמריקנים צפויים להיות מושפעים מהסופה, מתוכם 2 מיליון התבקשו להתפנות מבתיהם, ומצב חירום הוכרז בארבע מדינות. בשלב זה מת'יו הוא הוריקן בדרגה 4, אך חזאי ברשת ABC האמריקנית העריך כי לא מן הנמנע שהסופה תכה לבסוף בפלורידה בדרגה 5 - הגבוהה ביותר - עם רוחות קבועות של 250 קמ"ש לפחות. התושבים בפלורידה מקווים שהסופה "תגלח" את קו החוף, אך במרכז החיזוי האמריקני מזהירים גם מפני האפשרות של פגיעה ישירה במדינה, שתוצאותיה עלולות להיות הרות אסון.

הציבור מצטייד בהמוניו. ארכיון
המדפים הריקים במרכולים בפלורידה | צילום: רויטרסנשיא ארצות הברית ברק אובמה הכריז על מצב חירום בפלורידה ובדרום קרוליינה ואלפי אנשי המשמר הלאומי גויסו ונפרשו בפלורידה, בדרום ובצפון קרוליינה ובג'ורג'יה. מאות טיסות בוטלו וההערכה היא שבהמשך עלולות להתבטל עוד אלפי טיסות נוספות. באורלנדו נסגרו שעריהם של אתרי התיירות המפורסמים דיסניוורלד, אולפני יוניברסל ועולם המים ובתחנות הדלק מתרבים השלטים "הדלק אזל".