ברזיל מוכת האבל מתחילה לחפש תשובות: יממה לאחר התרסקות המטוס הטראגית בקולומביה בה נהרגו 71 בני אדם, מתוכם 19 משחקני קבוצת הכדורגל הברזילאית שפקואנסה, מתחילות להתעורר מספר שאלות לגבי מה גרם לאסון האווירי. לטענת חוקרי התעופה, העובדה שהמטוס לא התפוצץ מעצמת המכה נחשבת לחריגה ואף חשודה. היום (רביעי) מדווחים בקולומביה כי אחת הדיילות ששרדה סיפרה שהדלק אזל שניות לפני ההתרסקות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מאנשי הצוות ששרדו את התרסקות המטוס הקולומביאני שחזר היום את הרגעים הדרמטיים לפני שהמטוס צלל לקרקע: ארווין טומירי אמר לתקשורת המקומית כי הנוסעים המפוחדים קמו ממושביהם והחלו לצרוח בזמן שהמטוס, שניזוק כתוצאה מתקלה טכנית, החל לצלול לעבר צלע ההר. הוא היה רק אחד מתוך שישה ששרדו את ההתרסקות.

אין תמונה
שרד את ההתרסקות. ארווין טומירי

"שמתי את התיק שלי בין הרגליים ונכנסתי לתנוחת עובר, כפי שמומלץ לעשות בעת התרסקות", סיפר טומירי למחלצים שטיפסו על ההרים המבודדים של סיירו גורדו. "לקראת ההתרסקות, רבים קמו ממושביהם והחלו לצרוח". שורדת אחרת, הדיילת חימנה סוארז, סיפרה לגורם ממשלתי שהאורות כבו בזמן שהמטוס החל להתרסק. "אני לא ממש זוכרת יותר מזה", היא הסבירה.

על פי הדיווחים בעקבות מציאת הקופסה השחורה של המטוס אמש, דקות לפני ההתרסקות שידרו הטייסים קריאת מצוקה, ככל הנראה כתוצאה מתקלה חשמלית. עם חלוף השעות והתקדמות החקירה גוברת הסברה כי המשך בדיקת הקופסה השחורה לצד גביית עדויות הניצולים, יביאו להתבהרות תמונת התאונה בימים הקרובים.

תפילה בחדר ההלבשה
תפילה בחדר ההלבשה | צילום: רויטרס

"הלוחמים שלנו הפכו לגיבורים"

אמש דווח שהטייס מיגל אלחנדרו מורקמי "שרף בכוונה" את הדלק בניסיון למנוע פיצוץ עם הפגיעה בקרקע, פעולה שייתכן והצליחה להציל את חייהם של לפחות שישה מהנוסעים, מתוכם שלושה שחקני קבוצת הכדורגל, עיתונאי ושני אנשי צוות. כל השורדים מטופלים כעת בבית החולים עם מגוון פציעות.

בשאפקו שבברזיל, עירם של 200,000 התושבים שחוו עונה מדהימה של קבוצת הכדורגל, החל אבל המוני ברחובות העיר ובמדינה כולה הוכרזו שלושה ימי אבל. "היום אנו ניצבים בפני אתגר חדש", קראו ראשי העיר בעצרת זיכרון ספונטנית שנערכה באיצטדיון העירוני. "החיים מלמדים אותנו שיעור חדש. הלוחמים שלנו הפכו לגיבורים. למשחק שהיה אמור להיערך היום לא תהיה שריקת סיום. ביחד אנו הרבה יותר מרק 11 שחקני השדה".

סמל הקבוצה בין הריסות המטוס בקולומביה
סמל הקבוצה בין הריסות המטוס בקולומביה | צילום:

במהלך היום צפויים להיערך עצרות ותפילות המוניות לזכר השחקנים שנספו, כשהאירוע המרכזי ייערך באצטדיון הצנוע של הקבוצה. מלך הכדורגל הברזילאי, פלה, כתב "משפחת הכדורגל הברזילאית מתאבלת היום, נוחו בשלום אחי הצעירים".

בין קורבנות האסון היו גם עיתונאים רבים. "מותם של עשרים מקצוענים בתאונה כזו, זו אחת הטרגדיות החמורות שעולם התקשורת ראה כאן" אמר מרצ'לו ריץ', ראש RBS גוף תקשורת הברזילאי שאיבד חמישה מאנשיו בהתרסקות במדיין.