נשיא ארה"ב ברק אובמה והנשיא הנבחר דונלד טראמפ צפויים להיפגש היום (חמישי) בפעם הראשונה בבית הלבן. מי שעקב באופן צמוד אחרי הקמפיין יודע שטראמפ הוא לא אוהד מושבע של אובמה, וגם הנשיא המכהן אינו מעריץ גדול של איל הנדל"ן. המרוץ לנשיאות של טראמפ היה רווי במילים קשות, ביקורת ארסית ולעג חסר מעצורים כלפי הנשיא המכהן. בתחילה אובמה מיעט להגיב לעקיצות של טראמפ, אך ככל שהקמפיין התקדם התייצב אובמה בצורה חסרת תקדים לצד המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון ותקף את טראמפ בכל כוחו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אז רגע לפני שאובמה מפקיד בידי טראמפ את כל הסודות הביטחוניים של האומה האמריקנית בחפיפה צמודה בין השניים - סיכמנו עבורכם את מערכת היחסים הלא מאוד חברית ביניהם.

איפה אובמה נולד?

במשך הרבה מאוד זמן פקפק טראמפ במקום הולדתו של אובמה. צבע עורו של הנשיא עמד במוקד תיאוריית הקונספירציה לפיה הכהונה שלו אינה לגיטימית משום שהוא אינו "אמריקני מלידה", כפי שדורש החוק בארה"ב. בעבר אף הבטיח טראמפ מיליוני דולרים עבור חשיפת תעודת הלידה של הנשיא, וחודשים רבים במהלך הקמפיין שלו סירב להודות שאובמה אכן נולד בארה"ב, אפילו כשהאחרון חשף את תעודת לידתו. 

תעודת הלידה של אובמה
תעודת הלידה של אובמה | צילום:

סירובו של טראמפ להודות בכך במשך תקופה ארוכה חיזק את הקונספירציה והעלה מחדש את הטענה שאובמה נולד בקניה ולא בהוואי. רק כחודשיים לפני הבחירות שם טראמפ קץ לסאגה והודה - אובמה הוא אזרח ארה"ב מלידה.

מי יצר את דאע"ש?

הסכם הגרעין עם אירן והפיגועים של דאע"ש במערב סיפקו לטראמפ תחמושת נגד הנשיא המכהן ומי שהייתה מזכירת המדינה שלו. הוא טען כי אובמה התייחס לאירן ביד רכה ושבגללו היא הפכה למעצמה והכריז כי אם ייבחר - "יסיר את החלודה מעל מדיניות החוץ של אובמה" ויבנה מחדש את צבא ארה"ב. למרות כינונה של הקואליציה נגד דאע"ש בהובלת ארה"ב, טראמפ האשים בתקיפות את אובמה כי הוא וקלינטון הובילו ליצירתה של המדינה האיסלאמית בעקבות "נסיגה לא אחראית" מעירק.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
חושב שאובמה היה אסון לישראל. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

מי הכי טוב לישראל? 

כמובן שגם ישראל לא נפקדה מההאשמות שהטיח טראמפ באובמה. למרות שיחסו לישראל לא היה עקבי לאורך הקמפיין, טראמפ קבע כי אובמה היה "אסון" לישראל והדבר הגרוע ביותר שקרה לה ואף הכריז כי רק הוא יעמוד לצדה במלחמתה בטרור האיסלאמי. בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך הקמפיין הודיע כי ארה"ב בראשותו תכיר בירושלים כבירתה הנצחית של ישראל, וזאת בניגוד למדיניות ממשל אובמה.

שבת אחים גם יחד?

במסגרת הניסיונות של טראמפ לתקוף את אובמה הוא אף הזמין את אחיו למחצה להשתתף בעימות האחרון שלו מול קלינטון ולהביע בו תמיכה בפומבי לעיני מיליוני צופים. כשמאליק אובמה הכריז לראשונה שהוא מתכוון להצביע לטראמפ, האחרון לעג לאובמה ואמר שזה קורה משום שהאח ודאי "זכה לטיפול גרוע מצד הנשיא, כמו רבים אחרים". טראמפ אף טען כי מאליק אובמה "טוב יותר מאחיו" והצטלם לצדו כשהופיע בעימות.

אובמה ואחיו (צילום: טוויטר)
אובמה ואחיו | צילום: טוויטר

אובמה: "טראמפ לא כשיר לכהן כנשיא"

הנשיא המכהן השקיע מאמץ חסר תקדים בקמפיין של הילרי קלינטון מתוך הבנה שאם היא לא תבחר - המורשת הנשיאותית שלו בסכנה. "יש כאן מועמד שמוכיח מדי יום ובכל דרך אפשרית שהוא אינו כשיר לכהן כנשיא", אמר אובמה כמעט בכל עצרת שקיים למען קלינטון. הוא האשים את טראמפ ב"חזון קודר, פאסימי ומחרחר פחד", קבע כי בחירה בטראמפ מתעלמת מתפקידה של ארה"ב בעולם והזהיר את הציבור האמריקני מפני האפשרות שטראמפ יהיה אחראי על סודות הגרעין.

"זה רע כשאתה יהיר ואתה יודע על מה אתה מדבר", אמר אובמה על טראמפ באחת העצרות האחרונות, "אך זה ממש רע כשאתה יהיר ואינך יודע על מה אתה מדבר".

אובמה העלה הילוך בהתקפותיו כשטען שטראמפ "מלקק לפוטין" ונמצא עמו ב"אחוות גברים הדדית" והאשים את חברי המפלגה הרפובליקנית בעמידה מאחוריו. אובמה הכריז שהצדק, הדמוקרטיה והשוויון יעמדו בסכנה אם טראמפ יבחר.

פוטין וטראמפ. שיתפו פעולה? (צילום: רויטרס, חדשות)
"מלקק לפוטין". האשמות של אובמה | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא אף נפגש עם ילד נכה שטראמפ לעגע לו במהלך עצרת, וניצל את המצב כדי להצטלם עם הילד ואמו כדי להמחיש לבוחרים את הניגוד בינו ובין ממשיכת דרכו קלינטון לבין גסות הרוח של אדם הלועג לנכים.

"הנשיאות גדולה מכולנו"

למרות הכל, כשתוצאות המדגמים הגיעו ושדרני הטלוויזיה האמריקנית נדהמו לגלות שטראמפ סחף כמעט את כל מדינות המפתח ושהוא המועמד שגרף את רוב האלקטורים, לאובמה לא היתה ברירה אלא לברך את הנשיא הנבחר.

"תפקיד הנשיא גדול יותר מכולנו", אמר אובמה והוסיף כי העברת שלטון חלקה היא חלק מן המסורת הדמוקרטית בארה"ב והזמין את טראמפ לפגישת חפיפה מסודרת בבית הלבן. מה נאמר? אהבה והערכה לא היו וככל הנראה גם לא יהיו בין השניים, אבל המציאות, כמו תמיד, מכריחה גם את האויבים הגדולים ביותר להתפשר.