"מידע על קלינטון? מת על זה" (צילום: רויטרס)
החקירה מתחדשת, קלינטון מסתבכת | צילום: רויטרס

המיילים החדשים שימנעו מהילרי קלינטון להפוך לנשיאה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב? להודעתו הדרמטית של ראש ה-FBI ג'יימס קומי מיום שישי האחרון על חידוש החקירה בפרשת המיילים של המועמדת המובילה לנשיאות ארה"ב - זאת לאחר שאוות קומי הודיעה על סגירתה בקיץ, משמעויות רבות על המשכו של המירוץ לבית הלבן - 9 ימים בלבד לפני שמיליוני אמריקנים ייצאו לקלפיות להצביע. עד כמה זה מרחיק את קלינטון מהבית הלבן ומקרב לשם את טראמפ: שאלות ותשובות אודות ההתפתחות החדשה במערכת הבחירות הסוערת לנשיאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מהי ההתפתחות החדשה בפרשה, לאחר שכבר נסגרה רשמית בחודש יולי האחרון?

מדובר בהתכתבויות בדואר אלקטרוני הקשורות לחקירה הקודמת שנערכה בנושא, במהלך כהונתה של קלינטון כמזכירת המדינה האמריקנית. קומי הצהיר כי בידי הבולשת מיילים חדשים, שמחייבים חקירה נוספת.

מהו המידע שנמצא במיילים החדשים?

ב-FBI אמרו כי טרם נקבע אם חשיבות לתכתובות המייל שנמצאו. בשלב זה לא ברור בדיוק כמה מיילים קיימים, אך על פי הדיווחים נמצאו 10,000 הודעות. כמו כן, לא ברור אם באמת יש שם מידע מסווג, אבל כנראה יש שם תכתובת שהגיעה ממחלקת המדינה. למעשה - לא ידוע אם ההודעות המדוברות שבגינן נפתחה החקירה המחודשת הן הודעות חדשות, או שנבדקו ונחקרו בעבר.

עימות בין קלינטון לטראמפ (צילום: רויטרס)
הפרשה שתוביל את טראמפ לבית הלבן? | צילום: רויטרסמהיכן הגיעו המיילים?

מדובר בהתכתבויות המיניות של חבר הקונגרס לשעבר, אנטוני וינר, שהיה מעורב בפרשיות מין מביכות ושל אשתו הומה אבדין, המשמשת כעוזרת בכירה של קלינטון. מקורות ב-FBI מסרו ל"ניו יורק טיימס" כי המיילים התגלו לאחר שהבולשת החרימה "מכשירים אלקטרוניים" השייכים לווינר ולאבדין. עד כה ברור כי לא מדובר במיילים ששלחה קלינטון עצמה, אלא בהתכתבויות בין השניים.

על פי חלק מהדיווחים, כשקלינטון רצתה להדפיס מייל מסוים היא שלחה אותו לאחד מעוזריה, זאת בשל קשיים בהתמודדת עם מערכת המחשוב. הילרי מסרה לחקירה את כל הכלים שבהם עשתה שימוש, בהם שני מחשבים ניידים, טלפונים חכמים ומסמכים שהיו בביתה.

מדוע ההודעה על חידוש החקירה היא חדשה רעה במיוחד לקלינטון?

הודעה של קומי הינה בגדר פצצה פוליטית, זאת משום שדרכה של הילרי לבית הלבן היתה כבר סלולה ונטולת מכשולים - אלא שכעת, לאחר שנאבקה להוריד את הנושא מסדר ניום - במיוחד לאחר שאותו קומי הודיע על סגירתה הרשמית של החקירה ביולי האחרון, הנושא שב לכותרות ושוב מעמיד את קלינטון במבוכה, ומאלץ אותה להתמודד עם התדמית שלה כמועמדת לא אמינה או כפי שטראמפ נוהג לומר עליה: "הילרי המושחתת".

בכלא, ווינר (צילום: רויטרס)
הסנאטור שסיבך את קלינטון. אנטוני וינר | צילום: רויטרס

איך הגיבו במטות קלינטון וטראמפ להודעה המטלטלת?

הרפבוליקנים תקפו את קלינטון מיד עם פרסום ההודעה המרעישה מבחינתם, הדמוקרטים דרשו לדעת במה מדובר - ולהבהיר מדוע חודשה החקירה בעת הזו, קרוב כל כך לבחירות. משתי המפלגות - הבכירים והמועמדים יצאו מיד בהכרזות בתקשורת האמריקנית, זאת מתוך ניסיון להבין מה יש במיילים הללו. גם הסקרים מצביעים בינתיים על ירידה בתמיכה בקלינטון עקב הפרשה. המועמד הרפובליקני טראמפ אמר מצדו מיד: "זה יותר גדול מווטרגייט" - וחזר על טענות על פיהן קלינטון מאיימת על בטחונה של ארה"ב וכי אי אפשר יהיה לבטוח בה כשתהיה בבית הלבן.

קלינטון אמרה שהיא בטוחה שה-FBI לא ימליץ להגיש כתב אישום נגדה וקראה לסוכנות לספק יותר מידע על ההתכתבויות שהיא חוקרת: "אתם יודעים, שמענו את השמועות האלה. אנחנו לא יודעים במה להאמין ואני בטוחה שיהיו עכשיו עוד שמועות, לכן סוכנות ה-FBI חייבת לספר לנו על מה הם מדברים, מפני שכרגע הניחושים שלכם טובים כמו הניחושים שלי ואני לא חושבת שזה טוב". גם ראש הקמפיין של קלינטון, שכאמור נמצא בשיאו, אמר דברים דומים.

האם ראש ה-FBI פרסם את הודעתו כחלק מפעולה מתוכננת נגד קלינטון?

אנשי הקמפיין של קלינטון טוענים שקומי שלח את המכתב שמעדכן על החקירה לחברי המפלגה הרפובליקנית - אלא שמדובר בטענה שאיננה נכונה. קומי שלח את ההודעה לראשי הוועדה הרלוונטית בקונגרס שבמקרה מונהג על ידי רוב רפובליקני. את קומי, שכנראה משויך פוליטית למחנה הרפובליקני, מינה הנשיא אובמה לפני שלוש שנים לכהונה של 10 שנים.

"ב-FBI יסרקו כ-650 אלף מיילים" (צילום: רויטרס)
חולל את הסערה. ראש ה-FBI ג'יימס קומי | צילום: רויטרסמשרד המשפטים האמריקני קרא שלא לפרסם את הגילוי החדש במועד כה סמוך לבחירות - אלא שבניגוד ל-FBI, משרד המשפטים הוא גוף פוליטי. קומי שלח מזכר לעובדיו שבו הוא הסביר להם כי הוא "חש חובה לעדכן" שהגיע אליו חומר חדש - גם אם אין לו עדיין מושג מה המשמעות של החומר החדש. אם הוא לא היה מפרסם בעצמו מכתב על החקירה - הפרטים היו יכולים לדלוף לתקשורת בשלב מאוחר יותר וזה היה גורם לנזק חמור עוד יותר לקמפיין.