אבידה גדולה למוזיקה: הזמר, המלחין הסופר והמשורר לאונרד כהן הלך לעולמו הלילה (שישי) בגיל 82. היוצר היהודי-קנדי הותיר אחריו שני ילדים: אדם, מוזיקאי בפני עצמו, ולורקה - לה קרא על שם המשורר הספרדי שהעריץ פדריקו גרסיה לורקה. מלורקה יש לכהן נכדה, שאביה הביולוגי הוא הזמר רופוס ויינרייט. בין שיריו הידועים ביותר של הזמר בעל הקול העמוק: "הללויה", "סוזאן", "Dance Me to the End of Love, Bird on the Wire" " ו-"First We take Manhattan".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כהן נולד במונטריאול והתייתם מאביו בגיל תשע. בצעירותו הוא פרסם ספרי שירה, וחי במשך תקופה ארוכה באי הידרה שביוון ובניו יורק. שירו הראשון שהפך ללהיט היה "סוזן" שנכתב על אשתו לשעבר של חבר, ודווקא לא על אהובתו ואם ילדיו סוזן אלרוד. בשנת 1969 יצא אחד מאלבומיו המשפיעים ביותר של כהן, "Songs From the Room", שכלל את השיר "Bird on a Wire", שיר שזכה לגרסאות כיסוי רבות.

כהן בהופעתו האחרונה בישראל (צילום: חדשות 2)
כהן בהופעתו האחרונה בישראל | צילום: חדשות 2

כהן הגיע לישראל לראשונה כבר ב-1973, ימי מלחמת יום הכיפורים, והופיע בפני חיילים בחצי האי סיני, יחד עם מתי כספי. החוויה שעבר בימי המלחמה השפיעה עליו ונתנה לו השראה לכתיבת כמה מהידועים שבשיריו - ביניהם "Who by Fire" המבוסס על קטע מהפיוט "ונתנה תוקף" הנקרא ביום הכיפורים.

בשנות ה-80 יצאו כמה מלהיטיו הגדולים של כהן - ביניהם "הללויה" שתורגם לשפות רבות והפך לאחד השירים שזכו להכי הרבה גרסאות כיסוי בכל הזמנים, וגם "First We Take Manhattan" שהושפע ממוזיקת דיסקו. למרות השינוי המוזיקלי, כהן שמר על הטקסטים המורכבים שלו שעסקו לאורך השנים בדת, מלחמה, אהבה ופוליטיקה. השיר "הללויה" לא זכה בתחילה להצלחה, אך הפך לאחד השירים המוכרים בעולם דווקא הודות לגרסאות כיסוי של ג'ון קייל וג'ף באקלי.

"קראתי או ראיתי שבמחנות המוות, בצד הקרמטוריום, הכריחו רביעיית כלי מיתר לנגן תוך כדי הזוועה", סיפר בראיון כהן על כתיבת השיר "Dance Me to The End of Love". אלו היו האנשים שגם גורלם היה מזעזע - והם ניגנו מוזיקה קלאסית בזמן שחבריהם נרצחים ונשרפים". שיר זה כמו גם הללויה נכללו באלבום Various Positions משנת 1984.

ברכת כהנים באצטדיון רמת גן

בשנות ה-70 החל כהן להתקרב לבודהיזם והוא אף חי כנזיר בודהיסטי במשך מספר שנים בסוף שנות ה-90. למרות זאת, הוא הדגיש כי תמיד ראה בעצמו יהודי, ואפילו יהודי שומר שבת. הופעתו האחרונה בישראל היתה בשנת 2009, אז סיים את ההופעה באיצטדיון רמת גן, שהיה מלא לחלוטין, בברכת הכהנים בעברית. הוא המשיך להופיע גם כשהתקרב ליום ההולדת ה-80 שלו, והוציא את האלבום האחרון, שלו "you Want it Darker" לפני פחות מחודש.

לאורך השנים זכה לאונרד כהן בהכרה בינלאומית על מכלול יצירתו - השירים, השירה והמוזיקה. הוא זכה בעיטור הגבוה ביותר שמולדתו קנדה מעניקה וגם בפרס נסיך אסטוריאס הספרדי על ספריו. שמו נכלל בהיכל התהילה האמריקני של הרוקנרול.