פולקסווגן, זיהום (צילום: רויטרס)
תפטר 30 אלף עובדים. פולקווסגן | צילום: רויטרס

ענקית הרכב הגרמנית "פולקסוואגן" הודיעה היום (שישי) שתפטר כ-30 אלף עובדים על מנת לנסות ולהגדיל את רווחי החברה. הצעד של החברה מגיע בניסיון למזער את הנזק שנגרם בעקבות פרשת נתוני הזיהום המזויפים שפרסמה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת החברה רוב המפוטרים - 23 אלף עובדים יהיו מהשוק הגרמני והשאר מהשוק העולמי. פיטורי העובדים נעשו בתיאום עם ראשי האיגודים המקצועיים המאוד חזקים בגרמניה ובהסכמתם.

בחברה הודיעו כי הצעד הדרסטי נעשה על מנת להתמודד עם ההשלכות והקנסות העצומים העומדים בפני החברה לאחר שהודתה שזייפה נתוני זיהום במספר דגמים. עם זאת, בחברה טוענים כי הצעד נועד גם כדי "לתכנן מחדש" את הייצור של החברה באירופה ולהשקיע במוצרים חדשים כגון מכוניות חשמליות ומכוניות אוטונומיות.

ריקול לחצי מיליון מכוניות. (אילוסטרציה) (צילום: רויטרס)
ריקול לחצי מיליון מכוניות. (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

בחודש ספטמבר לפני כשנה הורו הרשויות בארצות הברית לפולקסווגן לבצע ריקול (קריאה חוזרת) של כמעט חצי מיליון מכוניות, בטענה שהיצרנית התקינה באופן בלתי חוקי תוכנה בדגמי הדיזל שלה כדי לחמוק מרמות תקינה של זיהום אוויר.

סוכנות ההגנה על הסביבה (EPA) האשימה את החברה בשימוש בתוכנה שמזהה מתי המכונית עוברת בדיקות תקופתיות של פליטת פחמנים. התוכנה מופעלת רק בזמן בה מתבצעת בדיקה כזאת. בזמנים רגילים, התוכנה כבויה ומאפשרת למכוניות של פולקסווגן לפלוט זיהום אוויר של עד פי 40 מהמותר לפי חוק האוויר הנקי בארצות הברית.

לאחר שערוריית זיהום האוויר ברכבי הדיזל של החברה, חתמה "פולקסווגן" על הסכם שלפיו תשלם פיצויים על סך 15 מיליארד דולרים לבעלי הרכבים שנפגעו מהתרמית. כמו כן יוקצה חלק מהכסף לקידום תכניות של אנרגיה נקייה.