"המשימה החשובה של זמננו". קלינטון (צילום: רויטרס)
נסללה הדרך לניצחון? | צילום: רויטרס

הקלף המנצח? יומיים בלבד לפני הבחירות - ראש ה-FBI ג'יימס קומי הודיע אמש (ראשון) כי בתום בדיקת הבולשת הוחלט שאין מקום להעמיד לדין את המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון בפרשת המיילים. הודעתו מגיעה 10 ימים בלבד לאחר ההכרזה הדרמטית שלו על חידוש החקירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב ששלח לחברי הקונגרס האמריקני אמר ראש הבולשת הפדרלית כי הסוכנות סיימה את הבדיקה ולא מצאה שום ממצאים שישנו את עמדתה המקורית מחודש יולי האחרון. ביולי הודיע קומי כי התנהלותה של קלינטון - ששלחה חומר רגיש דרך שרת דואר אלקטרוני פרטי בזמן שהייתה מזכירת המדינה - הייתה אומנם פזיזה, אך לא פלילית.

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הטיל פצצה שנייה בתוך 10 ימים. קומי | צילום: רויטרס, חדשות

"מאז שהודעתי על חידוש החקירה, חוקרי ה-FBI עבדו מסביב לשעון כדי לבחון מספר גדול של תכתובות מייל", כתב קומי לחברי הקונגרס. "במהלך הבדיקה בחנו את כל התכתובות שנשלחו מקלינטון או נשלחו אליה בזמן שהייתה מזכירת המדינה. בתום הבדיקה לא שינינו את מסקנותינו מחודש יולי".

במטה קלינטון מיהרו הערב לברך על ההכרזה של ראש ה-FBI. "קומי אישר את המסקנות שכבר פרסם בחודש יולי האחרון", אמרה הדוברת של קלינטון לעיתונאים שמלווים את הקמפיין שלה, "אנחנו שמחים שהעניין נפתר".

פחות מחצי שעה לאחר ההכרזה של ראש ה-FBI, דונלד טראמפ נשא נאום בפני תומכיו בעצרת במינסוטה. "קלינטון היא האדם המושחת ביותר שאי פעם התמודד לתפקיד הנשיא. המערכת המושחתת מעניקה לה הגנה".

טראמפ ממש הבטחת בחירות (צילום: רויטרס, חדשות)
"המערכת מושחתת". טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

רעידת אדמה פוליטית

ב-28 באוקטובר הטיל קומי פצצה למערכת הבחירות כשהודיע על חידוש החקירה בעקבות "התפתחויות חדשות" - גילוי של תכתובות בין חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר לבין פרודתו הומה אבדין, שמשמשת עוזרת בכירה לקלינטון. בכירים במפלגה הדמוקרטית האשימו את קומי כי פעל מתוך מניעים פוליטיים בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות.

בניגוד לשערוריות ומבוכות אחרות שנקשרו בשמה של קלינטון במהלך מערכת הבחירות, להודעתו של ראש ה-FBI לפני כעשרה ימים הייתה השפעה דרמטית ומיידית על התמיכה בקלינטון. לפני ההודעה הצביעו מרבית הסקרים על יתרון דו-ספרתי לקלינטון על פני טראמפ, אך לאחר מכן הצליח המועמד הרפובליקני לצמצם משמעותית את הפער ובמקרים מסוימים אף לעלות ליתרון.