על מה הם כולם מפגינים?
על מה הם כולם מפגינים? | צילום:

אמש (שבת) יצאו אלפים לרחובות בערים השונות בארה"ב להפגין נגד בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב - הלילה השלישי ברציפות בו מתקיימות מחאות נרחבות. המפגינים בערים השונות הביעו התנגדות לאמירות השנויות במחלוקת שאמר הנשיא הנבחר במהלך הקמפיין ביחס למהגרים, מוסלמים ונשים, אך נראה שבין אלפי המפגינים ישנן אג'נדות שונות וקבוצות אוכלוסייה שונות החוששות כל אחת ממה יביא המחר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בארה"ב חיים כיום על פי ההערכות 1.8 מיליון צעירים המוכנים "חולמים", צעירים שהובאו לארה"ב על ידי הוריהם כשהיו ילדים וחיים כעת כמהגרים לא רשומים. ב-2012 הכריז הנשיא אובמה כי יפעל להסדרה זמנית של מעמדם, הצהרות שהובילו רבים מהם לחשוף את פרטיהם. כעת, חוששים הצעירים שתחת הממשל החדש יממש טראמפ את איומיו לגרש את כל המהגרים הלא חוקיים מארה"ב.

אסטרלה בת ה-32 הובאה לארה"ב על ידי הוריה כשהייתה בת שנה בלבד, וכעת היא מספרת ששלושת ילדיה - מפחדים מטראמפ. "בן ה-5 שלי אמר שהוא יודע שטראמפ איש רע שרוצה לקחת את אמא שלו", היא מספרת. "אבל זה הבית של ואני לא הולכת לשום מקום. גדלתי פה, זו ארצי, זו ארצם של ילדי", היא מבהירה.

רוזה בת ה-22 מתגוררת כיום בניו יורק וחייה בארה"ב מאז הובאה למדינה בגיל 9 חודשים. "זה מרגיש כמו חלום רע", היא אומרת. "זה מרגיש כאילו יש כל כך הרבה אנשים וכל כך הרבה דברים נגדי ונג דמה שאני מאמינה בו".

"לא נקבל רטוריקה של אלימות"

נראה כי מרבית המפגינים מתייחסים בהתנגדותם העזה בעיקר לדעותיו השנויות במחלוקת של טראמפ נגד שחורים, היספנים ומיעוטים אחרים. "לא לטראמפ ולא לכל מנהיג עתידי שרוצה להשתמש בפחדים שלנו ולשקר לנו!", כתבו מארגני המחאה באטלנטה בהזמנה שפרסמו בפייסבוק. "לא לנשיא שרוצה לגרש את כל המוסלמים! לא לנשיא שקורא למקסיקנים אנסים!".

מפגינים שורפים פיניאטה בדמותו של טראמפ, (צילום: רויטרס)
מפגינים שורפים פיניאטה בדמותו של טראמפ, | צילום: רויטרס
מפגינים נגד טראמפ, השבוע (צילום: רויטרס)
הפגנות בוושינגטון | צילום: רויטרס

מפגינים רבים מבהירים כי הם יודעים שלא ניתן לשנות את תוצאות הבחירות, אבל מטרת מחאתם היא להבהיר כי הצהרות טראמפ אינן מקובלות. "רטוריקה של אלימות נגד שחורים ומהגרים לא באה בחשבון", הסבירה קבוצת מפגינים באוניברסיטת איווה. מתנגדיו של טראמפ טוענים כי הם חוששים שכהונתו תשפיע על מצב זכויות האדם והאזרח בארה"ב, והתייחסו להבטחותיו להגביל הגירה ולבצע רישום של מוסלמים, לצד הטענות נגדו על הטרדות ותקיפות מיניות.

"הוא חייב להתייחס לכל הדברים המפלגים ומלאי השנאה שהוא אמר", אמרה מפגינה בניו יורק. מפגינים רבים התייחסו לתמיכה הגורפת שקיבל טראמפ מצד הארגון הגזעני ה-KKK והדגישו כי הם רואים בכך הוכחה לדעותיו הגזעניות.