אבו מאזן. פתח בבליץ דיפלומטי (צילום: רויטרס)
מה יקרה ברשות תחת טראמפ? | צילום: רויטרס

במוקטעה ברמאללה מודאגים מתוצאות הבחירות בארצות הברית: מנהיג הרשות אבו מאזן שיגר היום (רביעי) לנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ איגרת ברכה שבה ייחל להשגת השלום בתקופת כהונתו. גם בכיר הרשות סאיב עריקאת עשה כן, אולם בפועל מתברר כי התחושות קשות הרבה יותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשות חוששים כי הסוגיה הפלסטינית תרד מסדר היום הבינלאומי. בעוד שהילרי קלינטון צפויה הייתה להיות ממשיכתו של ברק אובמה, שהציב קווים אדומים לנתניהו ולא פחד להתעמת איתו בנושא, הצפי הוא שטראמפ לא יפעל כך אלא יאפשר לממשלת ישראל לפעול כרצונה.

עוד חוששים ברשות מכך שעל פי תפיסתו הדיכוטומית של דונלד טראמפ, לפיה ישנם "בני אור" ו"בני חושך", ייתפס חמאס כאחד מ"בני החושך" - דבר שיפגע בארגון, וברשות, אנושות. לחשש זה מצטרפת גם אירן, שמצפה לראות כיצד יפעל האיש שהתחייב לבטל את הסכם הגרעין עליו חתם הנשיא אובמה.

במהלך קמפיין הבחירות שלו אכן התחייב טראמפ לשורת צעדים למען ישראל, בהם גם מיקסום הסיוע הצבאי שיוענק לה. בנוסף, הוא טען כי ילחם בתקיפות נגד הטרור האסלאמי והבטיח לחזק את ישראל במאבק "באויב האירני המשותף".

במסמך עמדה שפרסמו יועציו של טראמפ לענייני ישראל רק לפני כשבוע נכתב כי הקשר האמיץ בין ארצות הברית וישראל מבוסס על ערכים משותפים של דמוקרטיה, חופש הביטוי, כבוד למיעוטים, ומתן הזדמנות שווה לכלל האזרחים להגשים את חלומותיהם". עוד כתבו היועצים כי "העם האמריקני מעריך את הידידות הקרובה עם ישראל, שבשעה שמדינות אחרות ביקשו את עזרתם של החיילים האמריקנים, היא הגנה על עצמה וביקשה סיוע צבאי ודיפלומטי בלבד".