אחרי החגיגות, הגיע זמן המינויים (צילום: רויטרס)
אחרי החגיגות, הגיע זמן המינויים | צילום: רויטרס

טרם חלף שבוע מאז נבחר דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב וכבר החלו וויכוחים קשים על המינויים הבכירים בממשלו, וויכוחים שהתקשורת האמריקנית מכנה "קרב סכינים", לא פחות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

יש למעשה שלושה מחנות, קבוצות של בעלי אינטרסים שונים ולעיתים אפילו מנוגדים. הקבוצה הראשונה היא הממסד הרפובליקני המפלגתי הוותיק. מי שבולטים בקבוצה הזאת הוא סגן הנשיא הנבחר מייק פנס ויו"ר המפלגה ריינס פריבוס, ראש הסגל החדש בבית הלבן. פריבוס נמצא בעימות עם יועצו הקרוב של טראמפ והאסטרטג הראשי שלו, סטיב באנון.

פנס ופריבוס. הבולטים במחנה הוותיק
פנס ופריבוס. הבולטים במחנה הוותיק | צילום:
לקראת עימות חזיתי? פימוס ובנון
לקראת עימות חזיתי? פימוס ובנון | צילום:

הקבוצה השנייה היא הימין הקיצוני. באנון הואשם בעבר באנטישמיות והקהילה היהודית בארה"ב מתנגדת בחריפות למינוי שלו. בקבוצה השלישית נמנים נאמניו הקרובים של טראמפ, ובראשם בני משפחתו וחתנו ג'רארד קושנר.

הבעיה היא שטראמפ לא הגדיר באופן ברור את הסמכויות. לכן גם יש עימות בין פריבוס ראש הסגל המיוחד, באנון האסטרטג הראשי וקושנר החתן. פנס צפוי להיפגש בניו יורק עם טראמפ כדי לדון בעניין משום שעל הפרק עומדת שורה ארוכה מאוד של מינויים שטראמפ צריך למנות.

מי יהיה מזכיר המדינה הבא?
מי יהיה מזכיר המדינה הבא? | צילום:

התפקיד החשוב לנו כישראלים הוא תפקיד מזכיר המדינה האמון על יחסי החוץ של ארה"ב. פה יש קרב בין ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם והמועמד המועדף על הממסד הרפובליקני הוותיק, ובין רודי ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק לשעבר הנמנה על קבוצת נאמני טראמפ. 

שני המועמדים מעוררים שורת הסתייגויות בוושינגטון ושניהם תומכים נלהבים מאוד של ישראל. עמדותיהם בסוגיות הבינלאומיות שונות באופן מהותי מעמדותיו של הדיפלומטיה האמריקנית תחת מזכיר המדינה הנוכחי ג'ון קרי וסביר להניח שבתחום הזה יהיה שינוי במידה כזו או אחרת ביחסיהן של ארה"ב וישראל.

מינויים נוספים בכוורת של טראמפ
מינויים נוספים בכוורת של טראמפ | צילום:

מועמדים אחרים שקרוב לוודאי יזכו בתפקידים הם הסנטור ג'ף סשנס והגנרל מייקל פלין. סשנס ככל הנראה ימונה לתובע הכללי או לשר ההגנה ואילו הוא המועמד המוביל לתפקיד היועץ לביטחון לאומי.