דונלד טראמפ בעימות (צילום: רויטרס, חדשות)
דונלד טראמפ. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ נוהג לומר שרק הוא יכול לשפר את הכלכלה האמריקנית משום שרוב חייו הצליח כאיש עסקים, אך מכתב של מאות כלכלנים, שפורסם היום (רביעי), עומד בסתירה להצהרות של המועמד. 370 כלכלנים בכירים, ביניהם 8 זוכי פרס נובל, הזהירו את הציבור האמריקני מפני "שפל כלכלי" אליו טראמפ עשוי לדרדר את ארה"ב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

"דונלד טראמפ הוא בחירה מסוכנת והרסנית עבור ארה"ב", נכתב במכתב עליו חתמו גם הזוכה הטרי בפרס נובל לכלכלה אוליבר הארט והכלכלן הראשי של הבנק העולמי פול רומר. "טראמפ מוביל להידרדרות באמון הציבור במוסדות ומחזק תיאוריות קונספירציה. אם ייבחר, הוא יעמיד בסכנה את הדמוקרטיה והשגשוג הכלכלי במדינה. מהסיבות האלו אנחנו מתעקשים להמליץ שלא להצביע עבורו".

מאות הכלכלנים הטיחו במועמד הרפובליקני האשמות חמורות בשורה של נושאים בהם התבטא בעבר. במכתב טענו כי טראמפ הטעה את הבוחרים כשקרא להטיל מכסי מגן על ייבוא מסין כדי להגדיל את הייצור בארה"ב, כשאמר שמגמת הייצור במדינה בירידה, כשהתבטא בגנות נטל המס בארה"ב וכינה אותה "כבדה" וכשהטיל על מדיניות ההגירה בארה"ב את האשמה לבעיות הכלכליות.

היועמ"ש איים להתפטר (צילום: רויטרס)
יעמיד את הכלכלה בסכנה? טראמפ | צילום: רויטרס

החותמים לא חסכו במילים קשות כלפי טראמפ, שנראה שמעמדו דווקא מתחזק בשבוע האחרון, והאשימו אותו במסירת הצהרות כוזבות, בקידום תכניות שיקטינו את ההכנסות לקופת המדינה ובהפיכת הדיונים הכלכליים ל"בלתי רציניים".

"הצהרותיו חושפות בורות עמוקה בכלכלה וחוסר יכולת להקשיב למומחים", סיכמו הכלכלנים. "הוא חוזר על סטטיסטיקה כלכלית מזויפת ומטעה ומקדם תיאוריות קונספירציה על כל תכנית כלכלית ראויה".