אמהות בסין (צילום: רויטרס)
היסטוריה בסין, ארכיון | צילום: רויטרס

החלטה היסטורית בסין: המפלגה הקומוניסטית השלטת הודיעה היום (חמישי) כי היא מבטלת את מדיניות "הילד האחד", שהונהגה בעשורים האחרונים. על פי ההחלטה החדשה מעתה יורשו הורים להביא לעולם שני ילדים. מדובר בהחלטה שצפויה להיות בעלת משמעות רבה למאזן הדמוגרפי העולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המדיניות שהונהגה בסין ב-37 השנים האחרונות קבעה כי לא ניתן להביא לעולם יותר מילד אחד. למרות שבשנים האחרונות המדיניות נאכפה באופן חלקי בלבד, היא עדיין שמרה על מספר התושבים מלעלות באופן דרמטי - כזה שיגרום לפיצוץ אוכלוסין במדינה.

המאזן הדמוגרפי ישתנה?
המאזן הדמוגרפי ישתנה? | צילום:

כיום מונה אוכלוסיית סין יותר ממיליארד ושלוש מאות מיליון בני אדם. על פי הערכות המדינה, ההחלטה שפורסמה היום לא תביא לעלייה מיידית במספר האזרחים, אלא תצעיר את האוכלוסייה ובעיקר את כוח העבודה המקומי - שבשנים האחרונות הולך ומזדקן כפי שקורה במדינות רבות במערב.

להגבלת הילודה בסין היו משמעויות מחרידות לאורך השנים: כחלק מהרצון של משפחות מקומיות לשמור על השושלת ומתוך תפיסה כי זכרים יוכלו לספק פרנסה טובה יותר, פעלו זוגות רבים באופן אקטיבי למניעת ילודת בנות. על פי הערכות, במיליוני מקרים הופסקו היריונות מחשש שהאם נושאת ברחמה נקבה.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

עד כה מי שפעל בניגוד לאיסור ספג קנסות כספיים כבדים. במקרים חריגים בעבר אף אולצו נשים לעבור הפלות ואף עיקור. כחלק מההקלות של השנים האחרונים הוחלט כי בני זוג שאחד מהם הוא ילד יחיד יוכלו להוליד שני ילדים. כעת מתרחבת הבשורה לכלל הזוגות במדינה.

"אנחנו מחכים לכך כבר יותר מדור", אמר וואנג פאנג, מומחה מקומי שהוביל את המאבק לשינוי המדיניות. "זה יום היסטורי לסין".