שוב מקרה של רצח נער שחור בידי שוטר לבן מעורר סערה בארה"ב: ג'ייסון ואן דייק, שוטר בן 37 משיקגו, מואשם ברצח הנער לקוואן מקדונלד בן ה-17 לפני כשנה. סרטון שהופץ אמש (שלישי) בהוראת בית המשפט המקומי מתעד את האירוע המזעזע שבו נראה הנער הולך על הכביש, כשהוא אוחז בסכין, ואת השוטר יורה בו לא פחות מ-16 פעמים. התמונות קשות לצפייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון ניתן לראות את ואן דייק ממשיך לירות בנער השחור גם כשהוא כבר שוכב שרוע על הכביש. "אין לי ספק שהסרטון הזה יקרע את לבם של כל תושבי שיקגו", אמרה התובעת אניטה אלברז לקראת פרסומו.

תרשים הירי בנער
תרשים הירי בגופו של הנער | צילום:

על פי דיווחים בכלי תקשורת בארה"ב, מקדונלד בן ה-17 שנשא סכין קטן, התרחק מהשוטרים שעמדו על הכביש, אולם אז פתח ואן דייק בירי לעברו. במשטרת שיקגו טוענים שהנער התנהג בצורה מוזרה והיווה איום על השוטרים ולכן נורה.

הפגנות על הירי בנער בשיקגו (צילום: רויטרס)
ההפגנות בשיקגו, אמש | צילום: רויטרס

כעת חוששים בעיר מהתפרצות מהומות של התושבים השחורים, שכבר יצאו להפגין הלילה. ראש העירייה רם עמנואל כינס מסיבת עיתונאים בה הבהיר שהוא מבין את תחושות הזעם והכעס, אבל הפציר בתושבים להישאר שלווים ולא למחות.

ההפגנות בשיקגו לאחר פרסום תיעוד הירי (צילום: רויטרס, חדשות)
ההפגנות בשיקגו, אמש | צילום: רויטרס, חדשות

גם בקרב בני משפחתו של הנער הנרצח נשמעו קולות הרגעה מאז פרסום הסרטון הקשה. "אנחנו מעריכים מאוד את האהבה של כולם כלפי לקוואן ואת התמיכה בנו", מסרה המשפחה בהצהרתה הרשמית.

הפגנות על הירי בנער בשיקגו (צילום: רויטרס)
ההפגנות בשיקגו, אמש | צילום: רויטרס

"אנו העדפנו שהסרטון לא יופץ, אבל אנחנו מבינים ומכבדים את הוראתו של בית המשפט", הוסיפו בני משפחת מקדונלד. "אנחנו מבקשים - לכבודו של לקוואן - מכל מי שצופה בסרטון, שלא לנהוג באלימות".