מכחיש את הדברים שיוחסו לו, ארכיון
אמירה מעוררת מחלוקת. טראמפ | צילום: רויטרס

עשרת המועמדים מהמפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית נפגשו הלילה (רביעי, שעון ישראל) לעימות טלוויזיוני נוסף, בפעם הראשונה מאז הפיגוע בקליפורניה. העימות שנערך בלאס וגאס התמקד הפעם בסוגיות ביטחוניות, וכן גם בהאשמות הדדיות לאחר דבריו של המועמד דונאלד טראמפ נגד כניסת מוסלמים לשטחה של ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טראמפ, הנחשב למועמד המוביל, נדרש להתייחס להצהרתו בנוגע לכניסת מוסלמים בארצות הברית. "לא מדובר מדובר על בידוד אלא על ביטחון. המדינה יצאה משליטה", טען. "אבנה חומה בגבולנו הדרומי. אם אבחר - חלק מאלה שנכנסו לארה"ב בשנים האחרונות יגורשו".

דברי טראמפ לא נשארו ללא תגובה. "קודם נטפל בדאע"ש, ורק אז נגיע להסתננות לארה"ב", השיב לו המועמד ג'ב בוש. "כל זה צריך להתרחש בקואליציה עם מדינות ערביות ומוסלמיות. אנחנו צריכים קואליציה כזאת, אבל האמירה של טראמפ (נגד מוסלמים) מרחיקה אותנו מקואליציה כזאת. חסימה מוחלטת של כניסת מוסלמים - פוגעת בקשרים שאנחנו רוצים לבנות".

הסנאטור טד קרוז, הסיט את הדיון בנושא לממשלו של ברק אובמה בשתי הקדנציות האחרונות, ולמועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון. "היא מוכנה לפתוח את השערים בפני פליטים סורים בניגוד לעמדות גורמי הביטחון, זה מסוכן", טען. "אני מבין מאיפה מגיעה האמירה של טראפ, אבל אני מעדיף מגבלות נקודתיות יותר - לשלוש שנים, על מי שמגיע משטחי דאע"ש. יש מיליוני מוסלמים, כמו בהודו למשל, שלא מייצרים טרור. צריך להתמקד בבעיה של האיסלאם הקיצוני, לא כל המוסלמים".

המועמדים הרפובליקנים (ארכיון)
המועמדים הרפובליקנים (ארכיון) | צילום: רויטרס

בתגובה לדברים, טראמפ הציע לנטר את פעילותם של גורמים קיצוניים הפועלים באינטרנט, תוך התעלמות מהביקורת הנוגעת לפגיעה בזכויות דמוקרטיות: "האינטרנט היה רעיון שלנו, אך דאע"ש משתמש בו טוב יותר. צריך לתת לזה פיתרון גם בתוך גבולות חופש הביטוי. עלינו להשתמש במיטב המוחות שלנו כדי לנטר את פעילות דאע"ש באינטרנט ולהקשות עליו לפעול שם. האם לסגור אתרים? כן!".

"התקינות הפוליטית הורגת"

בהמשך, התבקשו המועמדים להתייחס לחוסר היציבות במזרח התיכון ולמעורבות ארצות הברית באזור. "אובמה מפציץ מהאוויר וזהו", תקף המתמודד קרוז. "זה לא עניין של היעדר ביטחון אלא הבעיה של תקינות פוליטית שמפריעה במודע לממשל אובמה לפעול נכון מול דאע"ש, להכיר בזה שהם מכוונים לג'יהאד נגדנו. הפוליטיקלי קורקט הורג אותנו. השאלה היא לא האם להיכנס לעיר מסוימת או לא. השאלה היא אם כוחות דאע"ש ושותפיהם ייראו שמשתלם לפעול נגדנו או לא".

בהמשך קרוז טען כי היה מעדיף להמשיך ראות את "הדיקטטורים הגדולים" במקום דאע"ש. "אפילו נתניהו מעדיף את אסד על פניהם בסוריה", הסביר. מנגד, טען טראמפ כי התנהלותה של ארצות הברית בשנים האחרונות באזור לא הועילה לו. "גרמנו לבלגן במזרח התיכון. הייתי מעדיף שהמיליארדים שהשקענו שם היו הולכים לנושאי פנים", אמר.