עם מחזור שנתי שמוערך בשני מיליארד דולר, הפך דאע"ש, או המדינה האסלאמית, לארגון הטרור העשיר בעולם. לדאע"ש בין 50 אלף ל-80 אלף לוחמים בלבד, אך הוא שולט בשטחים עצומים בעירק ובסוריה. ואת מיליארדי הדולרים הוא מנהל ביעילות כמו עסק לכל דבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אז מאיפה הכסף? דאע"ש שולט בשדות נפט רבים בסוריה ובעירק. על פי ההערכות, הרווחים הגיעו לשיא בקיץ 2014, אז הכניס הארגון מדי יום בין 2 ל-3 מיליון דולרים. ארגון הטרור למעשה שבר את השוק כשמכר את הנפט בחצי מחיר למתווכים בשוק האפור, נפט שאחר כך התגלגל למדינות כמו אירן, לבנון ירדן וטורקיה.

לא פלא, אם כן, שקואליציית המערב שנלחמת בדאע"ש שמה לה למטרה להפציץ חלק משדות הנפט הללו. בשנה האחרונה הרווחים של דאע"ש מנפט הצטמצמו לחצי מיליון דולרים ליום בלבד, בין היתר בגלל ירידת מחירי הנפט בעולם.

בנוסף על כך, הארגון הידוע כחסר רחמים עשה הרבה מאוד כסף מביזה והשתלטות על בנקים מרכזיים במערב ובצפון עירק. על פי הערכות משרד האוצר האמריקני, ב-2014 בלבד הסכומים הללו הצטברו ליותר מחצי מיליארד דולרים. לוחמי דאע"ש גם בוזזים בתים, גונבים מכוניות ומוכרים את חלקיהן.

לוחמי דאעש (ארכיון) (צילום: טוויטר, חדשות)
ביזה, פרוטקשן וכופר. | צילום: טוויטר, חדשות

ולבסוף, לא נשכח כי מדובר בארגון טרור: חיילי דאע"ש דורשים פרוטקשן מאזרחים, וכלי רכב שעוברים בשטחיהם נאלצים לשלם מס מעבר, ומדובר בסכומים שמגיעים גם כן למיליונים מדי חודש. חטיפות וכופר מניבים לארגון הזה עשרות מיליוני דולרים מדי שנה. בעוד ארה"ב הודיעה כי לא תנהל משא ומתן עם דאע"ש, מדינות מסוימות באירופה ומשפחות עשירות במזרח התיכון מעבירות לארגון סכומים גדולים כדי לשחרר את קרוביהם.

הכנסות של שני מיליארד דולרים בשנה, יותר מהמחזור של כל ארגון טרור מודרני, הופכות את דאע"ש למה שאנשיה רוצים שהיא תהיה: מדינה אסלאמית בהתהוות. כל עוד הזרמת הכסף לארגון תימשך, כנראה שכך יהיה גם עם המתקפות והפיגועים.