ארכיון (צילום: רויטרס)
מאבטחים בבלגיה, ארכיון | צילום: רויטרס

המרדף אחר החולייה שביצעה את הפיגועים בפריז נמשך: היום (ראשון) הרשויות בבלגיה עצרו אדם אחד בחשד למעורבות במתקפת הטרור בבירת צרפת, שגתבה בחודש שעבר את חייהם של 130 בני אדם ופצעה מאות נוספים. המעצר בוצע בסמוך למולנביק - הרובע שהוגדר כ"חממת הטרור" של דאע"ש על אדמת אירופה וממנו פעלו חלק מחברי החולייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהמשטרה נמסר כי החקירה נמשכת, ונבדק הקשר לאירוע של מספר חשודים - ולא מן הנמנע שייעצרו חשודים נוספים. עוד דווח כי המעצר התבצע כחלק מפשיטה באזור שבין מרכז בריסל לרובע מולנביק, בו התגוררו כמה מהמעורבים בטבח, בהם מפקד החוליה עבדלחמיד אבו-עבוד - שחוסל בקרב עם השוטרים.

פריז עוד מתאוששת. זירת הפיגוע בנובמבר (צילום: רויטרס)
מתקפת הטרור בפריז, בחודש שעבר | צילום: רויטרס

שמו של החשוד, שנעצר בדירה אותה סרקו הכוחות, לא פורסם. התובע הפדרלי במדינה, אריק ואן דר סיפט, סירב למסור פרטים נוספים על המעצר. מחר צפויה המשטרה המקומית לעדכן בדבר המאמץ למאבק בטרור האסלאמי בבלגיה. בשבוע שעבר נעצר חשוד נוסף במתקפת הטרור על ידי המשטרה הצרפתית.

מסלול המחבלים נחשף

חודש לאחר הפיגועים בפריז בהם נרצחו 130 בני אדם, נחשף כי חוליית המחבלים שביצעה אותם עברה במספר תחנות ביבשת אירופה טרם ההגעה לצרפת והוצאת המתקפה אל הפועל. בסוכנות הידיעות AP פורסם לפני כשבועיים המסלול אותו ביצעו מתכנני מתקפת הטרור בפריז - מסלול שהחל בדרום איטליה. הרשויות בצרפת מעריכות כי סלאח עבד א-סלאם, אחד המחבלים שביצעו את המתקפה וטרם נתפס, נסע מאיטליה ליוון באוגוסט האחרון ונשא עמו דרכון צרפתי ודרכון בלגי.

משם שב לאיטליה - ונסע ממנה לבלגיה, ככל הנראה על מנת להיעזר בחברו שהתגורר בפרבר מולנבק בבריסל הידוע לשמצה כ"קן הטרור" של המחבלים. במהלך מסעו א-סלאם דאג לקנות את הציוד המתרים לביצוע המתקפה, שכר חדרי מלון ומכוניות על מנת להתנייד ברחבי היבשת ולעבור ממדינה למדינה בקלות עם הדרכונים שנשא, והודות לגבולות הפתוחים בין המדינות.

המחבלים הגיעו בדרכונים מזויפים (צילום: רויטרס)
המחבלים הגיעו בדרכונים מזויפים | צילום: רויטרס

שני המחבלים שהתפוצצו בבית הקפה - נכנסו לאירופה עם דרכונים מזויפים

על פי ממצאי החקירה, בתחילת חודש ספטמבר שכר עבד סלאם רכב ונסע לבודפשט שבהונגריה, כ-1,400 קילומטרים ממקום מושבו. בתחנת הרכבת בעיר אסף שני גברים, שלפי הרשויות המקומיות היו בין אותם אלפי פליטים שהגיעו למדינה דרך אזור הבלקן.

באוקטובר נסע א-סלאם מבלגיה לצרפת - ובמקביל הגיעו שני מחבלים נוספים לאירופה מסוריה, כחלק מגל ההגירה ששטף את היבשת - שניהם עם דרכון סורי שככל הנראה היה מזויף. שניהם היו אלה שפוצצו את עצמם בבית הקפה בפריז - אחת מזירות הפיגועים של אותו ליל ה-13 בנובמבר.

בזמן שחבריו עשו את דרכם לבירה הצרפתית, א-סלאם רכש חומר נפץ מחנות לממכר זיקוקים בפרברי פריז - ודאג לכך שכל חברי החוליה יתכנסו בחדרי מלון ששכר, על מנת להוציאה אל הפועל. א-סלאם, שהיה בזירת בית הקפה בפריז, ככל הנראה נשא גם על גופו חגורת נפץ, אולם בסופו של דבר לא פוצץ את עצמו - ונמלט. הרשויות באירופה מנהלות אחריו מצוד עד היום, כשההערכה היא שכבר הצליח להימלט מחוץ לגבולות היבשת.