ארגנטינה ביטלה ההסכם עם אירן
אירן בחוץ, ארגנטינה תחקור לבדה | צילום: רויטרס

ממשלת ארגנטינה החדשה ביטלה את ההסכם עם אירן שעסק בחקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בשנת 1994 - פיגוע שלפי ההערכות בוצע בחסות ובמעורבות אירנית. הנשיא החדש, מאוריסיו מאקרי, החליט שלא לערער על החלטת בית המשפט שקבע כי ההסכם בין המדינות אינו חוקתי - ובכך פתח את האפשרות לחקירה עצמאית של ארצו, ללא מעורבות זרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט העליון בארגנטינה הכריז לא מכבר שההסכם עם אירן על החקירה המשותפת אינו חוקתי ולמרות זאת, ממשלתה של הנשיאה קירשנר, ערערה שוב ושוב על ההחלטה - מה שגרר את ההכרעה בנושא ודחה את החקירה. עם עליית ממשלת הימין של מאקרי, שנחשב ידיד ישראל, הדברים החלו להשתנות.

שר המשפטים הארגנטינאי הרמן גאראוונו התבטא בסוף השבוע האחרון בנושא חקירת הפיגוע שהתרחש בשנת 1994 ואמר כי הממשלה תוכל לחקור עצמאית את הפיצוץ בבניין הקהילה היהודית שבו נהרגו 85 בני אדם. עד כה, נמנעה ממשלת ארגנטינה מהמהלך, לכאורה בשל הסכמים בין הנשיאה היוצאת קירשנר לבין ממשלת אירן.

ניסמן
התובע לשעבר אלברטו ניסמן | צילום: רויטרס

שר המשפטים גאראוונו, שהושבע לתפקידו רק ביום חמישי האחרון, הצהיר כבר כי ינחה את עורכי הדין של משרדו לרדוף אחר האמת באופן עצמאי ולא תלוי באירנים. "אנחנו עדיין לא יודעים איך בדיוק תתבצע החקירה, אך נעשה הכל כדי שתתבצע", אמר השר.

שני עשורים אחרי הפיגוע הרצחני בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, טען התובע הארגנטינאי-יהודי אלברטו ניסמן כי הוא מאמין שלאירן חלק משמעותי בתכנון וביצוע הפיגוע. טענותיו גררו איומים רבים על חייו של ניסמן, שבאמצע חודש ינואר השנה נמצא בדירתו כשהוא ירוי בראשו.