לפני כשבועיים סערה ארצות הברית בעקבות תיעוד תקרית שבה נראה שוטר לבן משיקגו יורה למוות בנער שחור 16 פעמים - גם לאחר שהיה שרוע על הכביש. הערב (שני), לאחר שורת מחאות בשיקגו וברחבי המדינה, הודיעה התובעת הכללית של ארצות הברית על פתיחת חקירה אזרחית נגד משטרת שיקגו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי התובעת, לורטה לינץ', החקירה תבחן את שימוש מחלקת המשטרה של שיקגו בכוח, עם דגש על השימוש בכוח קטלני. "המטרה שלנו איננה להתמקד בשוטרים ספציפיים אלא לשפר את המערכת כולה", אמרה.

תרשים הירי בנער
תרשים הירי בנער | צילום:
ההפגנות בשיקגו לאחר פרסום תיעוד הירי (צילום: רויטרס, חדשות)
מחאה ברחובות שיקגו | צילום: רויטרס, חדשות

הירי עצמו אירע כבר לפני כשנה, אך רק לפני שבועיים הורה בית המשפט למשטרת שיקגו לפרסם את התיעוד - במסגרת המשפט נגד השוטר. ג'ייסון ואן דייק, שוטר בן 37, נאשם ברצח הנער לקוואן מקדונלדס בן ה-17.

בתיעוד נראה הנער הולך על הכביש כשהוא אוחז בסכין ואת השוטר יורה בו פעם אחר פעם. "אין לי ספק שהסרטון הזה יקרע את לבם של כל תושבי שיקגו", אמרה התובעת הכללית של שיקגו אניטה אלברז לקראת פרסומו.

הפגנות על הירי בנער בשיקגו (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
הפגנות על הירי בנער בשיקגו (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

על פי דיווחים בכלי תקשורת בארה"ב, מקדונלד בן ה-17 שנשא סכין קטן, התרחק מהשוטרים שעמדו על הכביש, אולם אז פתח ואן דייק בירי לעברו. במשטרת שיקגו טוענים שהנער התנהג בצורה מוזרה והיווה איום על השוטרים ולכן נורה.