חלקי המטוס הרוסי שהתרסק בסיני (צילום: רויטרס)
"אנשי דאע"ש בריטים היו מעורבים בפעולה" | צילום: רויטרס

התפתחות בחקירת התרסקות המטוס הרוסי בחצי האי סיני: כלי תקשורת בבריטניה חשפו היום (ראשון) כי על פי גורמי מודיעין, מי שתכנן ואולי אף ביצע את פעולת הטרור הם מוסלמים ממוצא בריטי שהצטרפו לשורות דאע"ש ונשלחו לסיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנשי הביון בממלכה חשפו כי הצליחו להאזין לשיחה בין טרוריסטים במצרים לבין חבריהם בבריטניה ובה הם משמעים קולות שמחה וחוגגים את אסון התרסקות המטוס הרוסי בחצי האי סיני. אחד מאנשי המודיעין טוען כי הקולות מעידים על כך שאזרחים בריטים שהצטרפו לשורות דאע"ש, הם ככל הנראה אלו שתכננו ואולי אף ביצעו את פעולת הטרור.

"שמענו את הטרוריסטים חוגגים את הפעולה המוצלחת שלהם", אמר המקור המודיעיני לעיתון ה"דיילי סטאר". עוד הוסיף איש הביון: "בדיקה מעמיקה של הקלטת השיחה, הצליחה למצוא בין החוגגים אנשים שמדברים במבטא בריטי המתאים לתושבי לונדון וברמינגהם".

טכנאי מטוסים מצרי חשוד בהטמנת הפצצה
התרסקות המטוס הרוסי בסיני | צילום:

על פי הגורם המודיעיני, סוכנות הביון הבריטית הצליחה למצוא עדויות נוספות למעורבותם של מוסלמים תושבי הממלכה המאוחדת בפיצוץ המטוס, דרך עקבות אלקטרוניים באינטרנט. "ידוע לנו שיש מספר אנשי אסלאם קיצוני ממוצא בריטי שנלחמים יחד עם דאע"ש בסיני", סיפר איש המודיעין.

על פי ההערכות, פעילי הטרור גויסו לשורות דאע"ש ועברו אימונים בסוריה. לחלקם יש רקע באלקטרוניקה והם ייצרו פצצות עבור ארגון הטרור. ייתכן שאחת מהפצצות הללו הוטמנה במטוס חברת "מטרוג'ט" הרוסית זמן קצר לפני שהמריא מנמל התעופה בשארם א-שייח'.

אתמול הודיעו הרשויות במצרים כי בכוונתם לבדוק את מצלמות האבטחה בנמל התעופה ולנסות לאתר פעילות חשודה שקשורה להפלת המטוס הרוסי. "אנחנו מנסים למצוא פעילות חריגה של עובדי הנמל, או נוסע שהצליח לעבור בגלאי המתכות מבלי להתגלות", אמר גורם מצרי בכיר לסוכנות רויטרס.

מתקפה של דאע"ש בסיני
מתקפה של דאע"ש בסיני | צילום:

באסון שהתרחש לפני כשבוע נהרגו 224 נוסעים ואנשי צוות. מניתוח הנתונים שנמצאו בקופסאות השחורות, עולה כי 23 דקות לאחר המראת המטוס מנמל שארם א-שייח' נשמעו רעשים חזקים ולא רגילים בתא הטייס. מיד לאחר רעשים אלו, המטוס ככל הנראה פוצץ והתרסק.

זמן קצר לאחר המקרה מיהרה שלוחת דאע"ש בסיני ליטול אחריות על הפלת המטוס. בעקבות האירוע חשף ארגון הביון הבריטי כי בחודש אוגוסט האחרון נורה טיל קרקע-אוויר לעבר מטוס בריטי שהמריא מאותו נמל תעופה. הטייס שהבחין בטיל ביע צמרון התחמקות והצליח להציל את 189 נוסעיו ואנשי הצוות.