צעד תקדימי בסין בעקבות זיהום האוויר הכבד: היום (שלישי), לראשונה בתולדות המדינה, הוכרז מצב חירום ("Red Alert") בבירה בייג'ינג, שסובלת בימים האחרונים מערפיח כבד. לאחר שתושבים רבים סבלו מקשיי נשימה, החליטו בשלטונות העיר לנקוט בצעדים דרסטיים: ביטול הלימודים בבתי הספר, הפסקת הבנייה וגם דילול התנועה בכבישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רמת זיהום האוויר בעיר הוגדרה כחמורה ביותר גם על ידי הרשויות וגם על ידי גורמי מדידה חיצוניים. חוקרים הסבירו כי מדובר בערפיח כבד, בו נמצאים חלקיקי אבק רבים באוויר ומהווים סיכון משמעותי לכלי הנשימה. רבים מתושבי הבירה הצטיידו בימים האחרונים במסיכות המוכרות, אך כלי תקשורת במדינה דיווחו כי התנועה ברחובות העיר הייתה דלילה מהרגיל.

הנהלת בייג'ינג בחרה בשיטה מעניינת "לסנן" את כלי הרכב על הכביש, ובכך אולי להפחית מעט מהזיהום המסוכן: בחלק מהכבישים יוכלו לנסוע רק כלי רכב בעלי לוחיות זיהוי זוגיות, ובצירי תנועה אחרים ייסעו רק נהגים שלוחיות הזיהוי של רכביהם אי-זוגיות. בתי ספר רבים בעיר נסגרו (אך לא כולם), ורוב עבודות הבנייה המתקדמות בעיר הופסקו לפחות באופן זמני. על פי ההודעה הרשמית של השלטונות, מצב החירום יימשך עד ליום שלישי לפחות.

ראות לקויה וחשש לבריאות התושבים (צילום: רויטרס)
ראות לקויה וחשש לבריאות התושבים | צילום: רויטרס

חוקרים מעריכים כי רוב פליטת גזי החממה בסין מגיעים משריפת פחם למטרות חימום וחשמל: בחורף עולה צריכת הפחם, והערפיח נובע מכך. מדובר בפעם הראשונה בה פורסמה אזהרה מסוג זה מאז כניסת תוכניות מינעת זיהום האוויר לתוקף ב-2013. בעבר נמדוו רמות זיהום גבוהות יותר, אך כעת הממשל החליט לפעול בכל דרך אפשרית להפחתת הזיהום

הנשיא הסיני שי ג'ינפינג הבטיח בוועידת האקלים בפריז "לנקוט בצעדים דרמטיים", ובארצו מעריכים כי זו הסנונית הראשונה במאבק בזיהום האוויר הכבד. עיתונאי בכיר בסין הסביר כי "הצעדים מראים שהשלטונות מקשיבים לדאגות של הציבור - אנחנו מקווים שנוכל לזכות בקרוב לאוויר נקי, ואולי האזהרה תעזור בכך".